|
Published by on Sep 21st 2013, 11:29pm
Results by: Eclectic Edge Racing
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
VARSITY BOYS 5A-6A
1. Sheldon
7 9 12 38 46 (54)(111) = 112
Ben Harter, Jackson Mestler, Tristan Carpenter, Henry Fowler, Tj
Wright, Cole Bruns, Josiah Darland
2. Summit
8 19 22 29 41 (80) (92) = 119
Tyler Jones, Christopher Merlos, Alex Martin, Matthew Sjogren, Thomas
Schoderbek, Ethan Axten, Ryan Schluter
3. West Linn
4 13 33 45 51 (61) (79) = 146
Roman Ollar, Grayson Ollar, Conor Egan, Michael Sullivan, Jacob Evans,
John Goetze, Allenson Gepford
4. Grant
14 17 24 36 60 (70)(114) = 151
Jackson Cole, Eli Boudouris, Henry Houghton, Jack Walker, Jacob
Silberger-Franek, George Grenham, Gabe Kearns
5. South Eugene
2 15 35 43 56 (82)(113) = 151
Reilly Bloomer, Andrew McCullough, Michael Martin, Henry West, Mason
Wegener, Gus Elder, Kyle Morrison
6. La Salle
16 40 42 44 76 (77)(120) = 218
Will Thompson, Jason Rae, Colton Passmore, Logan Veasy, Davis Keeney,
Truman Rae, Riley McCammon
7. Lincoln
32 34 52 57 74 (78)(130) = 249
Gabe Collins, Ransom Gravatt, Pierce Miller, Ronald Graham, Teddy
Kortenhof, Adin Becker, Ethan Takla
8. North Medford
3 18 49 66 143 (152)(167) = 279
Ray Schireman, Jon Serna, Connor Covey, Aaran Fagan, Zachary Burnett,
Mason Hageman, Quinn Pauck
9. South Medford
23 28 64 81 84 (85) (87) = 280
Ethan Cannon, Mike Myers, Cody Larson, Enoch Cunningham, Jacob Lowe,
Jason Foster, Luke Parks
10. Forest Grove
1 11 86 116 119 (150)(153) = 333
Geremia Lizier-Zmudzinski, Seth Berdahl, Archer Morgan, Duncan Stewart,
Everett Fellger, Joey Skeele, Calvin Fischer
11. Valley Catholic
10 25 39 128 131 (158)(159) = 333
Cooper Roach, Wilder Boyden, Ben Davidson, Jacob Godshalk, Nathaniel
Trobough, Zane Norville, Phillip Borlet
12. Westview
53 55 67 88 99 (102)(145) = 362
Glen Anderson, Timothy Motsiff, Nikhil Anand, Jake Schmerber, Morgan
Nichols, Daniel Cauvel, Daniel Marcantuono
13. Benson
47 50 69 75 140 (141)(179) = 381
Jonathon Zacarias, Daniel Soriano, Ollie Tuffa, Silas Biggs, Restum
Mohammed, Caleb Martin-Long, Johnny Ye
14. Hood River Valley
31 48 95 107 112 (127)(154) = 393
Ricardo Castillo, Justin Crosswhite, Quinn Fetkenhour, Carlos Chairez,
Nils Engbersen, Jorge Cuevas, Nick Salter
15. McMinnville
37 68 93 97 126 (156) = 421
Nic McDaniel, Devon Wilson, Anton Ramick, Wes Noble, Liam McKeegan,
Micah Steeves
16. Silverton
21 71 106 117 137 (139)(174) = 452
Jonathan Sisley, Robbie Leparc, Garrett Palmquist, Isaiah Perez, Hart
White, Sam Roth, Spencer Harle
17. Cleveland (or)
30 63 118 121 123 (124)(133) = 455
Alex Nova, Nick Scrivens, Peter Kurtz, Zach Armstrong, Noah Adams,
Nabi Amin, Julian Kane
18. Sprague
6 65 109 134 160 (162)(177) = 474
Nathaniel Roberts, Riley Hankins, Robert Amarillas, Tyler Dayton,
Isaac Acosta, Thomas Schaap, Andrew Zieg
19. South Salem
26 83 98 105 163 (170)(180) = 475
Sam Ruck, John Patterson, Miles Berglund, Nate Van Ginkle, Keaton Nash,
Ian Nile, Emilio Paz
20. Sherwood
58 72 90 125 147 (148)(149) = 492
Ryan Pierce, Joshua Moats, Connor McLaughlin, Olsen Cottle, Matthew
Brooks, Ryan Chidlaw, Andrew Peters
21. Heritage
20 59 110 146 171 = 506
James Breen, Keaton Spiller, Evan Yackell, Vitaliy Svirdan, Jacob
Allan
22. Century
27 91 94 132 172 (178)(181) = 516
Angel Salazar, Ryan Barclay, Caleb Younk, Drew Scott, Hao Pham, Colt
Pierce, Blake Cole
23. Liberty
5 100 136 151 157 (161)(176) = 549
Michael Francy, Austin Finster, Jack Stemm, Alex Dickinson, Jacob
Espinosa, Spencer Brown, Ashton Hunger
24. Grants Pass
96 101 103 142 144 (173) = 586
Thomas Hayes, Max Belnap, Barrett Titus, Cameron Merker, Walter Bain,
Erek Nelson
25. Thurston
73 115 129 138 155 (165)(168) = 610
Jake Littrell, Aaron McAndrews, Teric Sargeant, Chris Mudder, Skyler
Arnold, Brandon Baggitt, Lorenzo Olono
26. Lake Oswego
62 108 122 164 166 (169)(175) = 622
Jase Jacobsen, Brendan Holser, Evan Palmer, Kohl Nicoll, Devon Rainer,
Davis Landry, Jack Southworth
27. North Eugene
89 104 135 182 183 = 693
Jacob Truitt, Elias Appenzeller, Nathan Lewis, Brennen Carlson, Alex
Bellizzi
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 20-21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
VARSITY BOYS 5A-6A
Place TmPl No. Name Gr School Time Pace
===== ==== ==== ===================== == ========================= ===== =====
1 1 414 Geremia Lizier-Zmudzi 12 Forest Grove 15:41 5:03
2 2 1455 Reilly Bloomer 11 South Eugene 15:49 5:06
3 3 975 Ray Schireman 12 North Medford 15:57 5:08
4 4 2380 Roman Ollar 10 West Linn 16:04 5:11
5 1399 Mack Marbas 12 Siuslaw 16:05 5:11
6 1389 Mitchell Butler 12 Siuslaw 16:06 5:11
7 5 716 Michael Francy 12 Liberty 16:15 5:14
8 6 1669 Nathaniel Roberts 12 Sprague 16:16 5:14
9 7 1257 Ben Harter 12 Sheldon 16:16 5:15
10 8 1764 Tyler Jones 11 Summit 16:19 5:15
11 9 1267 Jackson Mestler 10 Sheldon 16:21 5:16
12 10 1893 Cooper Roach 12 Valley Catholic 16:22 5:16
13 11 412 Seth Berdahl 11 Forest Grove 16:23 5:17
14 12 1249 Tristan Carpenter 11 Sheldon 16:25 5:17
15 13 2379 Grayson Ollar 10 West Linn 16:28 5:18
16 14 435 Jackson Cole 12 Grant 16:29 5:19
17 15 1481 Andrew McCullough 12 South Eugene 16:29 5:19
18 16 620 Will Thompson 12 La Salle 16:29 5:19
19 17 434 Eli Boudouris 11 Grant 16:30 5:19
20 18 976 Jon Serna 11 North Medford 16:34 5:20
21 19 1768 Christopher Merlos 11 Summit 16:34 5:20
22 20 492 James Breen 12 Heritage 16:35 5:21
23 21 1365 Jonathan Sisley 12 Silverton 16:37 5:21
24 22 1766 Alex Martin 10 Summit 16:37 5:21
25 23 1534 Ethan Cannon 12 South Medford 16:38 5:22
26 24 437 Henry Houghton 11 Grant 16:39 5:22
27 25 1883 Wilder Boyden 11 Valley Catholic 16:41 5:23
28 26 1613 Sam Ruck 12 South Salem 16:43 5:23
29 27 169 Angel Salazar 10 Century 16:43 5:23
30 28 1554 Mike Myers 12 South Medford 16:44 5:23
31 29 1775 Matthew Sjogren 11 Summit 16:46 5:24
32 30 284 Alex Nova 12 Cleveland (or) 16:47 5:25
33 31 520 Ricardo Castillo 12 Hood River Valley 16:48 5:25
34 32 782 Gabe Collins 12 Lincoln 16:48 5:25
35 33 2365 Conor Egan 10 West Linn 16:49 5:25
36 34 787 Ransom Gravatt 10 Lincoln 16:49 5:25
37 35 1480 Michael Martin 10 South Eugene 16:50 5:25
38 36 445 Jack Walker 12 Grant 16:51 5:26
39 37 883 Nic McDaniel 12 McMinnville 16:52 5:26
40 38 1256 Henry Fowler 12 Sheldon 16:53 5:26
41 39 1884 Ben Davidson 10 Valley Catholic 16:53 5:26
42 40 608 Jason Rae 11 La Salle 16:54 5:27
43 41 1773 Thomas Schoderbek 9 Summit 16:54 5:27
44 42 606 Colton Passmore 12 La Salle 16:57 5:28
45 43 1497 Henry West 12 South Eugene 16:58 5:28
46 44 623 Logan Veasy 12 La Salle 17:00 5:29
47 45 2388 Michael Sullivan 12 West Linn 17:01 5:29
48 46 1277 Tj Wright 12 Sheldon 17:01 5:29
49 47 31 Jonathon Zacarias 12 Benson 17:01 5:29
50 48 523 Justin Crosswhite 10 Hood River Valley 17:02 5:29
51 49 967 Connor Covey 11 North Medford 17:02 5:29
52 50 28 Daniel Soriano 12 Benson 17:03 5:30
53 51 2367 Jacob Evans 11 West Linn 17:03 5:30
54 52 807 Pierce Miller 10 Lincoln 17:04 5:30
55 53 1952 Glen Anderson 12 Westview 17:04 5:30
56 54 1248 Cole Bruns 12 Sheldon 17:04 5:30
57 55 1971 Timothy Motsiff 11 Westview 17:07 5:31
58 56 1496 Mason Wegener 10 South Eugene 17:08 5:31
59 57 786 Ronald Graham 11 Lincoln 17:09 5:31
60 58 1299 Ryan Pierce 12 Sherwood 17:14 5:33
61 59 493 Keaton Spiller 11 Heritage 17:14 5:33
62 60 444 Jacob Silberger-Frane 12 Grant 17:15 5:33
63 61 2369 John Goetze 12 West Linn 17:16 5:34
64 62 666 Jase Jacobsen 11 Lake Oswego 17:17 5:34
65 63 286 Nick Scrivens 12 Cleveland (or) 17:18 5:34
66 64 1548 Cody Larson 11 South Medford 17:19 5:35
67 65 1665 Riley Hankins 12 Sprague 17:21 5:35
68 66 969 Aaran Fagan 12 North Medford 17:24 5:36
69 67 1950 Nikhil Anand 10 Westview 17:24 5:36
70 68 902 Devon Wilson 10 McMinnville 17:25 5:37
71 69 29 Ollie Tuffa 10 Benson 17:28 5:37
72 70 436 George Grenham 12 Grant 17:28 5:38
73 71 1351 Robbie Leparc 11 Silverton 17:30 5:38
74 72 1297 Joshua Moats 11 Sherwood 17:30 5:38
75 73 1812 Jake Littrell 11 Thurston 17:31 5:39
76 74 800 Teddy Kortenhof 12 Lincoln 17:32 5:39
77 75 22 Silas Biggs 11 Benson 17:33 5:39
78 76 595 Davis Keeney 12 La Salle 17:34 5:39
79 77 609 Truman Rae 10 La Salle 17:36 5:40
80 78 772 Adin Becker 10 Lincoln 17:36 5:40
81 79 2368 Allenson Gepford 12 West Linn 17:38 5:41
82 80 1761 Ethan Axten 11 Summit 17:39 5:41
83 81 1539 Enoch Cunningham 9 South Medford 17:39 5:41
84 82 1463 Gus Elder 11 South Eugene 17:43 5:42
85 83 1611 John Patterson 11 South Salem 17:44 5:43
86 84 1549 Jacob Lowe 11 South Medford 17:45 5:43
87 85 1543 Jason Foster 12 South Medford 17:46 5:44
88 86 415 Archer Morgan 11 Forest Grove 17:48 5:44
89 87 1558 Luke Parks 9 South Medford 17:48 5:44
90 88 1974 Jake Schmerber 12 Westview 17:50 5:45
91 89 955 Jacob Truitt 9 North Eugene 17:51 5:45
92 90 1296 Connor McLaughlin 11 Sherwood 17:51 5:45
93 91 156 Ryan Barclay 11 Century 17:52 5:45
94 92 1772 Ryan Schluter 11 Summit 17:52 5:45
95 93 892 Anton Ramick 12 McMinnville 17:54 5:46
96 94 177 Caleb Younk 11 Century 17:55 5:46
97 95 529 Quinn Fetkenhour 10 Hood River Valley 17:55 5:46
98 96 465 Thomas Hayes 10 Grants Pass 17:55 5:46
99 97 887 Wes Noble 12 McMinnville 17:55 5:46
100 98 1599 Miles Berglund 12 South Salem 17:56 5:47
101 99 1972 Morgan Nichols 12 Westview 17:57 5:47
102 100 713 Austin Finster 11 Liberty 17:58 5:47
103 101 457 Max Belnap 9 Grants Pass 17:58 5:47
104 102 1959 Daniel Cauvel 10 Westview 17:59 5:48
105 103 472 Barrett Titus 9 Grants Pass 18:00 5:48
106 104 949 Elias Appenzeller 11 North Eugene 18:00 5:48
107 105 1619 Nate Van Ginkle 12 South Salem 18:02 5:48
108 106 1357 Garrett Palmquist 12 Silverton 18:03 5:49
109 107 521 Carlos Chairez 10 Hood River Valley 18:03 5:49
110 108 664 Brendan Holser 12 Lake Oswego 18:04 5:49
111 109 1658 Robert Amarillas 10 Sprague 18:04 5:49
112 110 496 Evan Yackell 10 Heritage 18:04 5:49
113 111 1251 Josiah Darland 10 Sheldon 18:05 5:50
114 112 527 Nils Engbersen 11 Hood River Valley 18:06 5:50
115 113 1484 Kyle Morrison 11 South Eugene 18:07 5:50
116 114 440 Gabe Kearns 12 Grant 18:10 5:51
117 115 1813 Aaron McAndrews 10 Thurston 18:10 5:51
118 116 418 Duncan Stewart 11 Forest Grove 18:11 5:51
119 117 1358 Isaiah Perez 10 Silverton 18:11 5:52
120 118 275 Peter Kurtz 11 Cleveland (or) 18:12 5:52
121 119 413 Everett Fellger 12 Forest Grove 18:13 5:52
122 120 599 Riley McCammon 11 La Salle 18:13 5:52
123 121 261 Zach Armstrong 12 Cleveland (or) 18:14 5:53
124 122 677 Evan Palmer 12 Lake Oswego 18:17 5:53
125 123 259 Noah Adams 10 Cleveland (or) 18:18 5:54
126 124 260 Nabi Amin 11 Cleveland (or) 18:19 5:54
127 125 1294 Olsen Cottle 12 Sherwood 18:20 5:54
128 126 885 Liam McKeegan 11 McMinnville 18:23 5:55
129 127 525 Jorge Cuevas 12 Hood River Valley 18:24 5:56
130 128 1887 Jacob Godshalk 9 Valley Catholic 18:24 5:56
131 129 1818 Teric Sargeant 11 Thurston 18:26 5:56
132 130 819 Ethan Takla 12 Lincoln 18:26 5:56
133 131 1896 Nathaniel Trobough 11 Valley Catholic 18:27 5:57
134 132 172 Drew Scott 12 Century 18:28 5:57
135 133 274 Julian Kane 12 Cleveland (or) 18:29 5:57
136 134 1660 Tyler Dayton 12 Sprague 18:29 5:57
137 135 952 Nathan Lewis 11 North Eugene 18:31 5:58
138 136 732 Jack Stemm 10 Liberty 18:31 5:58
139 137 1370 Hart White 11 Silverton 18:35 5:59
140 138 1815 Chris Mudder 12 Thurston 18:40 6:01
141 139 1360 Sam Roth 10 Silverton 18:40 6:01
142 140 26 Restum Mohammed 11 Benson 18:41 6:01
143 141 25 Caleb Martin-Long 12 Benson 18:43 6:02
144 142 467 Cameron Merker 12 Grants Pass 18:43 6:02
145 143 966 Zachary Burnett 10 North Medford 18:44 6:02
146 144 456 Walter Bain 10 Grants Pass 18:45 6:03
147 215 Zach Moore 11 Churchill 18:50 6:04
148 145 1969 Daniel Marcantuono 10 Westview 18:53 6:05
149 212 Lukas Kreuzpeinter 12 Churchill 18:53 6:05
150 146 494 Vitaliy Svirdan 11 Heritage 18:53 6:05
151 147 1292 Matthew Brooks 11 Sherwood 18:54 6:05
152 148 1293 Ryan Chidlaw 10 Sherwood 18:54 6:05
153 149 1298 Andrew Peters 10 Sherwood 18:54 6:05
154 150 417 Joey Skeele 12 Forest Grove 18:57 6:06
155 151 710 Alex Dickinson 11 Liberty 19:03 6:08
156 152 972 Mason Hageman 9 North Medford 19:04 6:08
157 153 416 Calvin Fischer 12 Forest Grove 19:04 6:09
158 154 539 Nick Salter 11 Hood River Valley 19:05 6:09
159 155 1798 Skyler Arnold 10 Thurston 19:07 6:10
160 156 898 Micah Steeves 10 McMinnville 19:10 6:11
161 157 711 Jacob Espinosa 9 Liberty 19:16 6:12
162 158 1892 Zane Norville 9 Valley Catholic 19:16 6:12
163 159 1882 Phillip Borlet 9 Valley Catholic 19:17 6:13
164 160 1657 Isaac Acosta 10 Sprague 19:19 6:13
165 161 709 Spencer Brown 11 Liberty 19:20 6:14
166 162 1670 Thomas Schaap 11 Sprague 19:22 6:14
167 163 1607 Keaton Nash 9 South Salem 19:26 6:16
168 164 676 Kohl Nicoll 10 Lake Oswego 19:30 6:17
169 165 1799 Brandon Baggitt 10 Thurston 19:30 6:17
170 166 678 Devon Rainer 10 Lake Oswego 19:32 6:18
171 167 974 Quinn Pauck 10 North Medford 19:40 6:20
172 168 1817 Lorenzo Olono 12 Thurston 19:41 6:21
173 169 668 Davis Landry 9 Lake Oswego 19:45 6:22
174 170 1610 Ian Nile 11 South Salem 19:48 6:23
175 171 491 Jacob Allan 11 Heritage 19:49 6:23
176 172 167 Hao Pham 12 Century 19:50 6:24
177 204 Blake Bell 12 Churchill 19:57 6:26
178 173 469 Erek Nelson 11 Grants Pass 19:58 6:26
179 174 1346 Spencer Harle 12 Silverton 20:00 6:26
180 175 684 Jack Southworth 11 Lake Oswego 20:08 6:29
181 176 719 Ashton Hunger 12 Liberty 20:09 6:30
182 177 1675 Andrew Zieg 11 Sprague 20:10 6:30
183 178 168 Colt Pierce 11 Century 20:14 6:31
184 179 30 Johnny Ye 12 Benson 20:21 6:33
185 180 1612 Emilio Paz 12 South Salem 20:33 6:37
186 181 158 Blake Cole 10 Century 20:34 6:38
187 203 Jt Ayers 11 Churchill 22:14 7:10
188 182 951 Brennen Carlson 10 North Eugene 23:22 7:32
189 183 950 Alex Bellizzi 12 North Eugene 25:16 8:08
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
VARSITY GIRLS
1. St Mary's Academy
3 5 14 15 20 (28) = 57
Paige Rice, Lacey Conner, Lucy O'Sullivan, Molly McCullough, Kate
Patterson, Abby Diess
2. Summit
2 7 10 17 22 (38) (39) = 58
Hannah Gindlesperger, Olivia Brooks, Kaely Gordon, Piper McDonald,
Hadley Schoderbek, Emma Su, Allie Bowlin
3. South Eugene
12 19 23 33 35 (47) (53) = 122
Phacelia Cramer, Brighton Glassman, Natalie Mosman, Annie Richards,
Morgan Pfunder, Nicole Mowery, Adrienne Banks
4. Grant
1 6 30 52 69 (82) = 158
Ella Donaghu, Piper Donaghu, Thea Foulk, Jean Elliott, Kamryn Hogan,
Ruby Weinstein
5. Cleveland (or)
4 13 36 58 81 (121)(140) = 192
Emma Wren, Bryn McKillop, Emilie Winn, Madeleine Willard-Herr, Bella
Forrest, Emma Hausafus, Marianne Stites
6. Sheldon
9 27 49 51 63 (83) (89) = 199
Gracie Todd, Meredith Bothman, Jantzen Mazziotti, Danielle Girard,
Madeleine Rosebrook, Kylee O'Connor, Summer Dunne
7. Lincoln
18 29 34 61 73 (78)(115) = 215
Tess Michaelson, Annika Steele, McKenzie Hutchinson, Sarah Roberts,
Kat Renner, Katie Lower, Caroline Fenty
8. Westview
31 41 45 50 91 (94) = 258
Rebecca Scheer, Liliana Considine, Teresa Huang, Lauren Gastineau,
Katelyn Ruka, Kelsey Kuhns
9. South Medford
40 43 56 59 64 (79) = 262
Lela Stemple, Tristan Husted, Amy Watson, Stefani Ritter, Stefanee
Tolner, Giana Pedrojetti
10. Forest Grove
26 42 48 71 88 (93)(117) = 275
Rubi Vergara-Grindell, Emilia Anderson, Kimberly Heesacker, Ellie
Schnorr, Corinne Reed, Elissa Anderson, Emily Parker
11. Sherwood
46 54 55 65 66 (97) = 286
Madison Budge, Samantha Stewart, Avery Rosenbalm, Sam McKibbon,
Bridgett Palmer, Kelly Roth
12. Hood River Valley
16 62 72 77 103 (124) = 330
Sascha Bockius, Lauren Robinson, Kailee McGeer, Denali Emmons, Madison
Freeman, Kainalu Bailey
13. Heritage
37 57 68 95 107 (118)(123) = 364
Margarita Golovina, Victoria Kehler, Alina Svirdan, Savanah Kehler,
Irina Dolbinina, Darlina Rose, Carly Knight
14. West Linn
24 74 80 87 100 (120)(125) = 365
Johanna Briscoe, Emily Jordan, Cailin Guerins, Hanna Morford, Camille
Collier, Caitlin Bernert, Adrienne Hohensee
15. South Salem
32 70 76 92 98 (105)(108) = 368
Claire Wittenberg, Vivian Hawkinson, Emma Bidwell, Courtney Hammagren,
Meemee Crossler-Laird, Aleksa Wood, Maddy Eyerly
16. Grants Pass
60 67 101 112 128 (138) = 468
Madison Rounsaville, Tori Sigel, Abi Johnson, Alyssa Hayes, Olivia
Huber, Allex Bachtell
17. Lake Oswego
75 85 96 102 111 (126) = 469
Emma Smith, Andrea Velazquez, Dulcie Jones, Heidi Dufek, Katy Howells,
Sam Rudder
18. Liberty
8 90 116 127 133 (137) = 474
Rachel Khaw, Alexanna Fisher, Kiley Bonin, Sydney Rose, Hannah Hill,
Megan Rose
19. Century
25 104 113 114 131 (134) = 487
Braanna Weber, Mira Gill, Valerie Bittleston, Celeste Montoya, Kyra
Jorgensen, Kassandra Morrison
20. Churchill
21 99 119 130 132 (135)(145) = 501
Olivia Goodheart, Kaitlyn Riplinger, Amber Tollerud, Megan Groves,
Sarah Goodheart, Ashley Owen, Cameron Cummings
21. North Medford
44 86 122 141 144 = 537
Jessica Pettegrew-Sam, Katlynn Suregon, Kate Poet, Genesis Tepper,
Kaelin Benion
22. McMinnville
11 109 142 143 146 = 551
Whitney Rich, Taylor Ford, Alexia Valdez, Kayla Wooldridge, Rebecka
Schieber
23. Sprague
84 106 110 129 136 (139) = 565
Gillian Griffin, Emma Tornberg, Mia Diaz, Michelle Fensler, Kassia
Brown, Maegan Mortensen
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 20-21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
VARSITY GIRLS 5A-6A
Place TmPl No. Name Gr School Time Pace
===== ==== ==== ===================== == ========================= ===== =====
1 1 419 Ella Donaghu 10 Grant 17:43 5:43
2 2 1748 Hannah Gindlesperger 10 Summit 18:00 5:48
3 3 1733 Paige Rice 12 St Mary's Academy 18:31 5:58
4 4 257 Emma Wren 11 Cleveland (or) 18:38 6:00
5 5 1690 Lacey Conner 10 St Mary's Academy 18:39 6:01
6 6 420 Piper Donaghu 12 Grant 18:46 6:03
7 7 1746 Olivia Brooks 9 Summit 18:48 6:03
8 8 697 Rachel Khaw 10 Liberty 19:01 6:08
9 9 1240 Gracie Todd 11 Sheldon 19:05 6:09
10 10 1749 Kaely Gordon 11 Summit 19:14 6:12
11 11 853 Whitney Rich 10 McMinnville 19:16 6:12
12 12 1414 Phacelia Cramer 11 South Eugene 19:17 6:13
13 13 235 Bryn McKillop 12 Cleveland (or) 19:20 6:14
14 14 1727 Lucy O'Sullivan 11 St Mary's Academy 19:23 6:15
15 1313 Maddie Fuhrman 10 Silverton 19:25 6:15
16 1136 Charlie Davidson 12 Scappoose 19:27 6:16
17 15 1717 Molly McCullough 11 St Mary's Academy 19:31 6:17
18 16 500 Sascha Bockius 10 Hood River Valley 19:37 6:19
19 17 1754 Piper McDonald 11 Summit 19:43 6:21
20 18 751 Tess Michaelson 12 Lincoln 19:44 6:21
21 19 1420 Brighton Glassman 11 South Eugene 19:52 6:24
22 20 1728 Kate Patterson 10 St Mary's Academy 20:01 6:27
23 21 182 Olivia Goodheart 12 Churchill 20:07 6:29
24 22 1758 Hadley Schoderbek 12 Summit 20:07 6:29
25 23 1435 Natalie Mosman 12 South Eugene 20:10 6:30
26 24 2333 Johanna Briscoe 9 West Linn 20:13 6:31
27 25 155 Braanna Weber 11 Century 20:18 6:32
28 26 411 Rubi Vergara-Grindell 11 Forest Grove 20:18 6:32
29 27 1196 Meredith Bothman 12 Sheldon 20:20 6:33
30 28 1695 Abby Diess 11 St Mary's Academy 20:21 6:33
31 29 764 Annika Steele 9 Lincoln 20:22 6:34
32 30 422 Thea Foulk 10 Grant 20:23 6:34
33 31 1946 Rebecca Scheer 12 Westview 20:24 6:34
34 32 1593 Claire Wittenberg 10 South Salem 20:26 6:35
35 33 1443 Annie Richards 10 South Eugene 20:27 6:35
36 34 743 McKenzie Hutchinson 11 Lincoln 20:32 6:37
37 35 1439 Morgan Pfunder 12 South Eugene 20:36 6:38
38 36 254 Emilie Winn 12 Cleveland (or) 20:37 6:38
39 37 485 Margarita Golovina 12 Heritage 20:39 6:39
40 38 1760 Emma Su 12 Summit 20:40 6:39
41 39 1745 Allie Bowlin 11 Summit 20:42 6:40
42 40 1521 Lela Stemple 11 South Medford 20:44 6:41
43 41 1915 Liliana Considine 12 Westview 20:44 6:41
44 42 406 Emilia Anderson 12 Forest Grove 20:56 6:45
45 43 1509 Tristan Husted 11 South Medford 20:58 6:45
46 44 961 Jessica Pettegrew-Sam 12 North Medford 20:58 6:45
47 45 1927 Teresa Huang 10 Westview 20:59 6:46
48 46 1278 Madison Budge 11 Sherwood 20:59 6:46
49 47 1436 Nicole Mowery 10 South Eugene 21:01 6:46
50 48 407 Kimberly Heesacker 11 Forest Grove 21:03 6:47
51 49 1223 Jantzen Mazziotti 9 Sheldon 21:03 6:47
52 50 1922 Lauren Gastineau 11 Westview 21:04 6:47
53 51 1206 Danielle Girard 12 Sheldon 21:07 6:48
54 52 421 Jean Elliott 10 Grant 21:10 6:49
55 53 1409 Adrienne Banks 10 South Eugene 21:11 6:49
56 54 1291 Samantha Stewart 12 Sherwood 21:11 6:49
57 55 1288 Avery Rosenbalm 12 Sherwood 21:12 6:50
58 56 1524 Amy Watson 10 South Medford 21:14 6:51
59 57 487 Victoria Kehler 11 Heritage 21:16 6:51
60 58 253 Madeleine Willard-Her 11 Cleveland (or) 21:18 6:52
61 59 1518 Stefani Ritter 12 South Medford 21:20 6:52
62 60 454 Madison Rounsaville 10 Grants Pass 21:20 6:52
63 61 761 Sarah Roberts 12 Lincoln 21:24 6:54
64 62 516 Lauren Robinson 10 Hood River Valley 21:25 6:54
65 63 1233 Madeleine Rosebrook 10 Sheldon 21:26 6:54
66 64 1522 Stefanee Tolner 12 South Medford 21:33 6:56
67 65 1285 Sam McKibbon 11 Sherwood 21:34 6:57
68 66 1286 Bridgett Palmer 11 Sherwood 21:35 6:57
69 67 455 Tori Sigel 12 Grants Pass 21:44 7:00
70 68 490 Alina Svirdan 9 Heritage 21:46 7:01
71 69 423 Kamryn Hogan 10 Grant 21:46 7:01
72 70 1581 Vivian Hawkinson 12 South Salem 21:51 7:02
73 71 410 Ellie Schnorr 9 Forest Grove 21:53 7:03
74 72 512 Kailee McGeer 12 Hood River Valley 21:55 7:04
75 73 757 Kat Renner 9 Lincoln 21:56 7:04
76 74 2345 Emily Jordan 10 West Linn 22:00 7:05
77 75 646 Emma Smith 10 Lake Oswego 22:00 7:05
78 76 1571 Emma Bidwell 11 South Salem 22:00 7:05
79 77 505 Denali Emmons 10 Hood River Valley 22:00 7:05
80 1319 McKenna Kuenzi 12 Silverton 22:01 7:05
81 78 748 Katie Lower 12 Lincoln 22:01 7:06
82 1328 Allyson Ridling 11 Silverton 22:04 7:06
83 79 1515 Giana Pedrojetti 9 South Medford 22:08 7:08
84 80 2341 Cailin Guerins 11 West Linn 22:09 7:08
85 81 225 Bella Forrest 10 Cleveland (or) 22:10 7:08
86 82 431 Ruby Weinstein 10 Grant 22:11 7:09
87 83 1228 Kylee O'Connor 12 Sheldon 22:11 7:09
88 84 1651 Gillian Griffin 10 Sprague 22:13 7:09
89 85 648 Andrea Velazquez 10 Lake Oswego 22:14 7:10
90 86 963 Katlynn Suregon 9 North Medford 22:15 7:10
91 87 2354 Hanna Morford 11 West Linn 22:16 7:10
92 88 409 Corinne Reed 12 Forest Grove 22:16 7:10
93 89 1204 Summer Dunne 9 Sheldon 22:17 7:11
94 90 692 Alexanna Fisher 11 Liberty 22:18 7:11
95 91 1943 Katelyn Ruka 12 Westview 22:19 7:11
96 1791 Miranda Kling 11 Thurston 22:22 7:12
97 92 1579 Courtney Hammagren 12 South Salem 22:23 7:12
98 93 405 Elissa Anderson 9 Forest Grove 22:23 7:13
99 94 1929 Kelsey Kuhns 9 Westview 22:25 7:13
100 95 486 Savanah Kehler 10 Heritage 22:36 7:17
101 96 635 Dulcie Jones 9 Lake Oswego 22:38 7:17
102 97 1289 Kelly Roth 10 Sherwood 22:40 7:18
103 98 1574 Meemee Crossler-Laird 12 South Salem 22:42 7:19
104 1335 Valeria Vazquez-Trejo 11 Silverton 22:43 7:19
105 99 196 Kaitlyn Riplinger 12 Churchill 22:45 7:20
106 100 2336 Camille Collier 11 West Linn 22:46 7:20
107 101 451 Abi Johnson 10 Grants Pass 22:48 7:21
108 102 630 Heidi Dufek 9 Lake Oswego 22:50 7:21
109 103 506 Madison Freeman 11 Hood River Valley 22:51 7:22
110 104 144 Mira Gill 11 Century 22:52 7:22
111 105 1594 Aleksa Wood 12 South Salem 22:54 7:22
112 106 1656 Emma Tornberg 11 Sprague 22:56 7:23
113 107 484 Irina Dolbinina 12 Heritage 22:59 7:24
114 108 1575 Maddy Eyerly 10 South Salem 23:00 7:25
115 109 836 Taylor Ford 11 McMinnville 23:02 7:25
116 110 1648 Mia Diaz 10 Sprague 23:03 7:25
117 111 633 Katy Howells 9 Lake Oswego 23:04 7:26
118 112 449 Alyssa Hayes 10 Grants Pass 23:07 7:27
119 113 137 Valerie Bittleston 9 Century 23:07 7:27
120 114 149 Celeste Montoya 12 Century 23:07 7:27
121 115 740 Caroline Fenty 10 Lincoln 23:09 7:28
122 1788 McKenzie Hinson 12 Thurston 23:10 7:28
123 948 Jessie Welch 10 North Eugene 23:11 7:28
124 116 690 Kiley Bonin 12 Liberty 23:11 7:28
125 117 408 Emily Parker 12 Forest Grove 23:21 7:31
126 118 489 Darlina Rose 11 Heritage 23:23 7:32
127 119 200 Amber Tollerud 10 Churchill 23:23 7:32
128 120 2331 Caitlin Bernert 11 West Linn 23:25 7:32
129 121 229 Emma Hausafus 10 Cleveland (or) 23:29 7:34
130 943 Taisha Hults 10 North Eugene 23:40 7:37
131 122 962 Kate Poet 9 North Medford 23:45 7:39
132 123 488 Carly Knight 12 Heritage 23:47 7:40
133 124 498 Kainalu Bailey 12 Hood River Valley 24:00 7:44
134 125 2342 Adrienne Hohensee 11 West Linn 24:01 7:44
135 126 645 Sam Rudder 9 Lake Oswego 24:02 7:45
136 127 703 Sydney Rose 10 Liberty 24:02 7:45
137 128 450 Olivia Huber 12 Grants Pass 24:06 7:46
138 1787 Kayla Hinson 12 Thurston 24:09 7:47
139 129 1650 Michelle Fensler 12 Sprague 24:20 7:50
140 130 185 Megan Groves 10 Churchill 24:23 7:51
141 131 147 Kyra Jorgensen 12 Century 24:42 7:57
142 132 183 Sarah Goodheart 10 Churchill 24:44 7:58
143 133 696 Hannah Hill 11 Liberty 24:57 8:02
144 134 150 Kassandra Morrison 12 Century 24:57 8:02
145 1786 Hailey Headlee 12 Thurston 24:58 8:02
146 135 193 Ashley Owen 12 Churchill 25:06 8:05
147 136 1645 Kassia Brown 11 Sprague 25:33 8:14
148 137 702 Megan Rose 12 Liberty 25:44 8:17
149 138 446 Allex Bachtell 11 Grants Pass 25:44 8:17
150 139 1652 Maegan Mortensen 10 Sprague 26:06 8:24
151 140 246 Marianne Stites 12 Cleveland (or) 26:09 8:25
152 141 964 Genesis Tepper 10 North Medford 26:37 8:34
153 142 858 Alexia Valdez 9 McMinnville 26:38 8:35
154 143 860 Kayla Wooldridge 9 McMinnville 27:10 8:45
155 144 957 Kaelin Benion 11 North Medford 27:16 8:47
156 145 180 Cameron Cummings 10 Churchill 27:51 8:58
157 146 855 Rebecka Schieber 10 McMinnville 28:11 9:05
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
VARSITY BOYS 1A-4A
1. Yreka
2 3 6 9 14 (22) (39) = 34
Matt Jochim, Clayton Bunn, David Neill, Jacob Hill, Cody Griffith,
Brenden Berry, Storm Oliver
2. Phoenix
16 17 18 19 24 (37) (40) = 94
Randy Mena, Nate Goodnature, Nigel Leonis, Leif Amundsen, Phillip
Todak, Gabriel Listro, Drake Knowles
3. Tillamook
5 15 27 31 34 (52) (54) = 112
Hector Rojo, Eulises Cruz, Armando Marquez, Colin Atchison, Andrew
Jenck, Louis Gibson, Colton Weeks
4. Southwest Christian
4 21 28 30 55 (57) (58) = 138
Trevor Lane, David Bogert, Joe Zochert, Aaron Lane, Chris Martin,
Chase Stubblefield, Tony Weaver
5. East Linn Christian
13 20 26 32 50 (98) = 141
Jamin Hooley, Josh Miner, Michael Whitehead, Orin Osborne, Donny Arndt,
Wesley Anderson
6. Cascade Christian
8 10 48 51 61 = 178
Tim McPherson, Tristan Akery, John Shipley, Wyatt Croy, Ethan
McPherson
7. Scappoose
11 35 38 41 78 (84) (90) = 203
Dan Carrier, Hunter Hoyt, Jacob Harley, Stephen Gift, Jim Cutrona,
Damion Hansen, Mason Reardon
8. Siuslaw
7 43 45 63 69 (72) (73) = 227
Seth Campbell, Randall Greenburg, Jonathan Griffes, Jonathan Peterson,
Taylor Graham, Kaleb Owens, Jack Pickell
9. Elmira
23 25 66 86 87 (89) = 287
Gannon Jones, Ben Douthit, Darin French, Mason Beebe, Shane Orme, Zach
Russell
10. Central Valley
12 46 59 71 99 (112) = 287
Austin Murch, Christian Williams, Spencer Ward, Kendrick Aragon, Tao
Jian, Justin Spinks
11. Molalla
33 47 56 60 104 (117) = 300
Cameron Fischer, Matthew Borowczak, Austin Halbert, Damon Seward,
Brendan Burke, Tristan Scott
12. Ridgeview
42 53 62 70 79 (81) (82) = 306
James Seeley, Brennan Buckley-Noonan, Jacob Kinzer, Jayden Goeman,
Jake Benegas, Richard Kirtley, Sam Walker
13. Westside Christian
44 49 74 77 91 (93)(108) = 335
Jack Pitcher, Marcus Raz, Grant Landis, Derek Baltzell, Adam Harrison,
Nathaniel Gurnee, Ryan Krostag
14. Creswell
1 65 83 102 113 = 364
Zach Bellew, Ryan Bates, Calvin Tharpe, Riley Langdon-Callahan, Derek
Wolfsturm
15. Crow
36 67 88 92 95 (109)(115) = 378
Darin Houle, Joseph Faletti, Kaelan Recca, Travin Eastlick, Montana
May, Marek Paus, Cameron Schwartz
16. Oakridge
29 76 101 103 111 (119)(120) = 420
Taylor Ball, Joe Fine, Troy Tayler, Kody Cabral, Jackson Ferrara, Koby
Ogan, Noah Berling
17. Pleasant Hill
64 75 94 96 100 (118)(121) = 429
Evan Richey, Chase Stowell, Connor Baker, Josiah Hamovitz, Seth
Weinheimer, Alex Leung, Zack Deanglis
18. Santiam Christian
80 85 105 106 116 = 492
August Thornton, Liam Perry, Dennis Li, Will Whitley, Hayden Lescko
19. Portland Lutheran
68 97 107 110 114 (122) = 496
Nduta Majax, Ian Murphy, Daniel Barnes, Evan Bonazzola, Gibson Brown,
Samuel Frazee
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 20-21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
VARSITY BOYS 1A-4A
Place TmPl No. Name Gr School Time Pace
===== ==== ==== ===================== == ========================= ===== =====
1 1 309 Zach Bellew 12 Creswell 16:18 5:15
2 2 3887 Matt Jochim 11 Yreka 16:18 5:15
3 3 1999 Clayton Bunn 12 Yreka 16:29 5:19
4 4 1634 Trevor Lane 12 Southwest Christian 16:36 5:21
5 5 1860 Hector Rojo 12 Tillamook 16:37 5:21
6 6 3892 David Neill 12 Yreka 16:37 5:21
7 7 1390 Seth Campbell 11 Siuslaw 16:40 5:22
8 8 111 Tim McPherson 11 Cascade Christian 16:45 5:24
9 9 3885 Jacob Hill 11 Yreka 17:04 5:30
10 10 105 Tristan Akery 11 Cascade Christian 17:05 5:30
11 11 1150 Dan Carrier 11 Scappoose 17:06 5:31
12 12 131 Austin Murch 12 Central Valley 17:06 5:31
13 13 356 Jamin Hooley 12 East Linn Christian 17:10 5:32
14 14 3881 Cody Griffith 12 Yreka 17:22 5:36
15 15 1848 Eulises Cruz 10 Tillamook 17:22 5:36
16 1034 Cameron Slovic 10 Oregon Episcopal 17:25 5:37
17 16 1072 Randy Mena 11 Phoenix 17:25 5:37
18 17 1065 Nate Goodnature 11 Phoenix 17:29 5:38
19 18 1069 Nigel Leonis 11 Phoenix 17:29 5:38
20 19 1059 Leif Amundsen 10 Phoenix 17:30 5:38
21 20 357 Josh Miner 9 East Linn Christian 17:34 5:40
22 21 1627 David Bogert 12 Southwest Christian 17:36 5:40
23 22 1998 Brenden Berry 11 Yreka 17:39 5:41
24 23 382 Gannon Jones 11 Elmira 17:41 5:42
25 24 1075 Phillip Todak 12 Phoenix 17:43 5:43
26 25 375 Ben Douthit 10 Elmira 17:46 5:43
27 26 359 Michael Whitehead 12 East Linn Christian 17:47 5:44
28 27 1855 Armando Marquez 10 Tillamook 17:48 5:44
29 28 1642 Joe Zochert 9 Southwest Christian 17:50 5:45
30 29 1019 Taylor Ball 11 Oakridge 17:59 5:48
31 30 1633 Aaron Lane 9 Southwest Christian 18:03 5:49
32 31 1843 Colin Atchison 12 Tillamook 18:03 5:49
33 985 Zeb Amos 12 North Valley 18:03 5:49
34 32 358 Orin Osborne 10 East Linn Christian 18:06 5:50
35 33 923 Cameron Fischer 11 Molalla 18:09 5:51
36 34 1853 Andrew Jenck 11 Tillamook 18:09 5:51
37 35 1155 Hunter Hoyt 12 Scappoose 18:12 5:52
38 1035 Spencer Slovic 12 Oregon Episcopal 18:12 5:52
39 36 334 Darin Houle 12 Crow 18:13 5:52
40 37 1070 Gabriel Listro 11 Phoenix 18:13 5:52
41 38 1154 Jacob Harley 11 Scappoose 18:15 5:53
42 39 3893 Storm Oliver 11 Yreka 18:16 5:53
43 40 1068 Drake Knowles 10 Phoenix 18:20 5:55
44 41 1152 Stephen Gift 11 Scappoose 18:21 5:55
45 42 1130 James Seeley 12 Ridgeview 18:23 5:55
46 43 1392 Randall Greenburg 12 Siuslaw 18:27 5:57
47 44 1909 Jack Pitcher 11 Westside Christian 18:29 5:57
48 45 1394 Jonathan Griffes 11 Siuslaw 18:32 5:58
49 46 136 Christian Williams 9 Central Valley 18:33 5:59
50 47 920 Matthew Borowczak 9 Molalla 18:33 5:59
51 48 113 John Shipley 10 Cascade Christian 18:34 5:59
52 49 1910 Marcus Raz 11 Westside Christian 18:41 6:01
53 50 355 Donny Arndt 12 East Linn Christian 18:53 6:05
54 51 106 Wyatt Croy 10 Cascade Christian 18:55 6:06
55 52 1851 Louis Gibson 10 Tillamook 18:57 6:06
56 53 1123 Brennan Buckley-Noona 10 Ridgeview 18:57 6:06
57 54 1863 Colton Weeks 10 Tillamook 19:05 6:09
58 55 1635 Chris Martin 10 Southwest Christian 19:05 6:09
59 56 924 Austin Halbert 10 Molalla 19:07 6:10
60 57 1639 Chase Stubblefield 10 Southwest Christian 19:10 6:10
61 58 1641 Tony Weaver 11 Southwest Christian 19:10 6:11
62 59 135 Spencer Ward 12 Central Valley 19:11 6:11
63 60 929 Damon Seward 9 Molalla 19:13 6:11
64 61 110 Ethan McPherson 9 Cascade Christian 19:17 6:13
65 62 1127 Jacob Kinzer 11 Ridgeview 19:23 6:15
66 63 1403 Jonathan Peterson 12 Siuslaw 19:24 6:15
67 64 1093 Evan Richey 11 Pleasant Hill 19:24 6:15
68 65 308 Ryan Bates 11 Creswell 19:29 6:17
69 66 378 Darin French 12 Elmira 19:32 6:17
70 67 333 Joseph Faletti 11 Crow 19:32 6:18
71 68 1107 Nduta Majax 9 Portland Lutheran 19:34 6:18
72 69 1391 Taylor Graham 11 Siuslaw 19:36 6:19
73 70 1125 Jayden Goeman 10 Ridgeview 19:36 6:19
74 71 123 Kendrick Aragon 11 Central Valley 19:41 6:21
75 72 1402 Kaleb Owens 12 Siuslaw 19:46 6:22
76 73 1404 Jack Pickell 9 Siuslaw 19:47 6:22
77 987 Luke Valle 11 North Valley 19:55 6:25
78 74 1908 Grant Landis 10 Westside Christian 20:01 6:27
79 75 1095 Chase Stowell 12 Pleasant Hill 20:09 6:29
80 76 1023 Joe Fine 11 Oakridge 20:09 6:30
81 77 1904 Derek Baltzell 11 Westside Christian 20:13 6:31
82 548 Jason Elliott 10 Hosanna Christian 20:14 6:31
83 78 1151 Jim Cutrona 12 Scappoose 20:22 6:34
84 79 1122 Jake Benegas 11 Ridgeview 20:26 6:35
85 80 7974 August Thornton 9 Santiam Christian 20:26 6:35
86 81 1128 Richard Kirtley 11 Ridgeview 20:27 6:35
87 82 1131 Sam Walker 12 Ridgeview 20:27 6:35
88 83 317 Calvin Tharpe 9 Creswell 20:29 6:36
89 84 1153 Damion Hansen 11 Scappoose 20:29 6:36
90 85 7972 Liam Perry 11 Santiam Christian 20:30 6:36
91 86 372 Mason Beebe 11 Elmira 20:31 6:37
92 1039 Nikolas Arfsten 11 Paisley 20:32 6:37
93 482 Anthony Sanintino 12 Harrisburg 20:33 6:37
94 1033 Patrick McVee 11 Oregon Episcopal 20:38 6:39
95 87 387 Shane Orme 10 Elmira 20:40 6:39
96 1040 David Feingold 12 Paisley 20:49 6:42
97 88 341 Kaelan Recca 11 Crow 20:53 6:44
98 483 Ben Scranage 11 Harrisburg 20:58 6:45
99 999 Brandon Loop 11 Oak Hill 20:59 6:45
100 89 390 Zach Russell 9 Elmira 21:02 6:47
101 90 1164 Mason Reardon 10 Scappoose 21:05 6:47
102 91 1906 Adam Harrison 12 Westside Christian 21:08 6:48
103 92 332 Travin Eastlick 9 Crow 21:13 6:50
104 93 1905 Nathaniel Gurnee 9 Westside Christian 21:15 6:51
105 94 1087 Connor Baker 10 Pleasant Hill 21:23 6:53
106 95 336 Montana May 11 Crow 21:28 6:55
107 96 1089 Josiah Hamovitz 11 Pleasant Hill 21:30 6:55
108 481 Cameron Owens 11 Harrisburg 21:30 6:56
109 12 Hamza Iqbal 10 Banks 21:36 6:58
110 97 1108 Ian Murphy 12 Portland Lutheran 21:39 6:58
111 98 354 Wesley Anderson 9 East Linn Christian 21:50 7:02
112 99 129 Tao Jian 12 Central Valley 21:51 7:02
113 547 Daniel Cooper 10 Hosanna Christian 21:55 7:04
114 100 1096 Seth Weinheimer 9 Pleasant Hill 22:19 7:11
115 1041 Camden Jones 11 Paisley 22:19 7:11
116 1037 Grant Thomas 9 Oregon Episcopal 22:27 7:14
117 101 1029 Troy Tayler 11 Oakridge 22:32 7:15
118 102 313 Riley Langdon-Callaha 10 Creswell 22:34 7:16
119 103 1021 Kody Cabral 9 Oakridge 23:00 7:25
120 104 921 Brendan Burke 9 Molalla 23:04 7:26
121 105 7971 Dennis Li 12 Santiam Christian 23:07 7:27
122 106 7975 Will Whitley 12 Santiam Christian 23:07 7:27
123 107 1102 Daniel Barnes 11 Portland Lutheran 23:11 7:28
124 108 1907 Ryan Krostag 12 Westside Christian 23:16 7:30
125 109 337 Marek Paus 12 Crow 23:32 7:35
126 110 1103 Evan Bonazzola 10 Portland Lutheran 23:34 7:35
127 111 1022 Jackson Ferrara 9 Oakridge 23:39 7:37
128 112 133 Justin Spinks 11 Central Valley 23:57 7:43
129 113 318 Derek Wolfsturm 12 Creswell 24:06 7:46
130 114 1104 Gibson Brown 10 Portland Lutheran 24:19 7:50
131 115 343 Cameron Schwartz 10 Crow 24:28 7:53
132 116 7973 Hayden Lescko 11 Santiam Christian 24:37 7:56
133 16 Travis Thompson 11 Banks 25:05 8:05
134 117 928 Tristan Scott 9 Molalla 25:10 8:06
135 118 1090 Alex Leung 12 Pleasant Hill 25:25 8:11
136 119 1027 Koby Ogan 10 Oakridge 25:29 8:13
137 120 1020 Noah Berling 11 Oakridge 25:30 8:13
138 121 1088 Zack Deanglis 9 Pleasant Hill 25:30 8:13
139 11 Noah Denker 10 Banks 27:48 8:57
140 998 Dominic Cary 11 Oak Hill 28:42 9:15
141 479 Grant Laiblin 9 Harrisburg 30:21 9:46
142 122 1105 Samuel Frazee 9 Portland Lutheran 32:12 10:22
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
VARSITY GIRLS 1A-4A
1. Molalla
1 7 9 14 30 (31) (52) = 61
Emily Bever, Amanda Clarizio, Hannah Clarizio, Audrey Bever, Brianna
Loughridge, Heather Loughridge, Kayla Watkins
2. Phoenix
2 8 17 19 79 = 125
Nevina Deluca, Danielle Jantzer, Ashlee Vos, Shayla Potratz, Katie
Vermillion
3. Siuslaw
4 15 22 35 54 (71) = 130
Celie Mans, Katelyn Wells, Courtney King, Mikaela Siegel, Kennedy
Pendergrass, Sierra Potter
4. Creswell
3 6 20 61 76 (86) = 166
Olivia Powell, Hope Powell, Delaney Pietsch, Katie Burkhouse, Reina
Wrinkle-Ramirez, Rebecca Bowers
5. Yreka
23 26 39 42 43 (45) (58) = 173
Corina Lange, Arianna Brooks, Mallory Ward, Cassie Day, Meri Krier,
Lacey Jackson, Zoe Restine
6. La Salle
13 36 37 40 49 (50) (51) = 175
Carly Veasy, Myriam Yao, Olivia Ogard, Manicia Doss, Moira Eaton,
Olivia Cooper, Makenzie Cook
7. Valley Catholic
11 34 44 47 53 (60) = 189
Maricela Jaroch, Grace Mannen, Ermina Lee, Annika Holstrom, Morgan
McDougal, Karina Jaroch
8. East Linn Christian
24 28 29 48 87 (90) = 216
Anna Burkey, Kenzie Collins, Elizabeth Reardon, Sara Helfrich, Emily
Cade, Alyssa Cannell
9. Tillamook
10 27 57 59 67 (70) (72) = 220
Kestrel Bailey, Sabrina Polman, Chloe Pampush, McKenzie Richards,
Carlie Edgar, Amber Gibson, Kaeti Richards
10. Cascade Christian
5 32 46 62 92 = 237
Stephanie Croy, Alex Staley, Katie Akery, Maleah Crowl, Tiani Alvarez
11. Pleasant Hill
21 33 63 91 93 (102)(104) = 301
Sophie Smith, Emma Boys, Maddie Morrell, Rebecca Jones, Nina Stearns,
Nicole Orre, McKenzie Privat
12. Central Valley
12 16 88 98 103 (105) = 317
Abby Murch, Anna Lewis, Isabelle Haeckel, Alyssa Land, Kimberly
Hartley, Angie Miller
13. Banks
41 66 73 75 82 (84) = 337
Jamie Borchers, Anna Klein, Amy Hilger, Cassie Streblow, Jaime Evers,
Tiffany Jansen
14. Southwest Christian
25 55 56 100 101 = 337
Sarah Stubblefield, Chelsea Kight, Rachel Hills, Aubrey Osswald,
Hayley Mintz
15. Ridgeview
18 68 81 85 94 (95) (96) = 346
Dakota Steen, Alyssa Shaffer, Hosanna Wilder, Makenzie Whitney, Elena
Capson, Katie Hakala, Kourtney Wellette
16. Elmira
64 65 69 78 80 (83) (97) = 356
Morgan Craig, Jessica Sand, Danielle Jones, Kirstyn Groshong, Madeline
Curtis, Miranda Harrison, Grieta King
17. North Valley
38 74 77 89 99 = 377
Crystal Dean, Daysha Crosier, Ally Ward, Kitana Dickerson, Gillian
Moore
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 20-21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
VARSITY GIRLS 1A-4A
Place TmPl No. Name Gr School Time Pace
===== ==== ==== ===================== == ========================= ===== =====
1 1 906 Emily Bever 12 Molalla 18:57 6:06
2 2 1044 Nevina Deluca 11 Phoenix 19:01 6:07
3 3 301 Olivia Powell 11 Creswell 19:05 6:09
4 4 1378 Celie Mans 9 Siuslaw 19:08 6:10
5 5 100 Stephanie Croy 12 Cascade Christian 19:28 6:16
6 6 300 Hope Powell 9 Creswell 20:02 6:27
7 7 911 Amanda Clarizio 10 Molalla 20:11 6:30
8 8 1049 Danielle Jantzer 9 Phoenix 20:23 6:34
9 1868 Sarah Estabrook 12 Triad Christian 20:42 6:40
10 9 912 Hannah Clarizio 11 Molalla 20:47 6:42
11 10 1830 Kestrel Bailey 11 Tillamook 20:52 6:43
12 11 1875 Maricela Jaroch 10 Valley Catholic 20:53 6:44
13 12 122 Abby Murch 11 Central Valley 20:56 6:45
14 13 574 Carly Veasy 10 La Salle 21:01 6:46
15 14 905 Audrey Bever 10 Molalla 21:07 6:48
16 15 1386 Katelyn Wells 12 Siuslaw 21:10 6:49
17 16 120 Anna Lewis 10 Central Valley 21:14 6:50
18 17 1056 Ashlee Vos 11 Phoenix 21:20 6:52
19 18 1116 Dakota Steen 12 Ridgeview 21:21 6:53
20 19 1051 Shayla Potratz 9 Phoenix 21:25 6:54
21 20 299 Delaney Pietsch 9 Creswell 21:26 6:54
22 21 1084 Sophie Smith 11 Pleasant Hill 21:30 6:56
23 22 1377 Courtney King 11 Siuslaw 21:33 6:57
24 23 1990 Corina Lange 11 Yreka 21:41 6:59
25 24 347 Anna Burkey 12 East Linn Christian 21:42 6:59
26 25 1626 Sarah Stubblefield 12 Southwest Christian 21:42 6:59
27 26 1981 Arianna Brooks 10 Yreka 21:44 7:00
28 27 1837 Sabrina Polman 11 Tillamook 21:50 7:02
29 28 350 Kenzie Collins 12 East Linn Christian 21:50 7:02
30 29 353 Elizabeth Reardon 12 East Linn Christian 21:50 7:02
31 1016 Brittni Gibson 9 Oakridge 21:51 7:02
32 30 915 Brianna Loughridge 10 Molalla 21:51 7:02
33 31 916 Heather Loughridge 10 Molalla 21:52 7:02
34 32 104 Alex Staley 9 Cascade Christian 21:54 7:03
35 33 1079 Emma Boys 12 Pleasant Hill 21:54 7:03
36 34 1877 Grace Mannen 12 Valley Catholic 21:59 7:05
37 35 1383 Mikaela Siegel 10 Siuslaw 22:01 7:05
38 36 575 Myriam Yao 10 La Salle 22:01 7:06
39 37 569 Olivia Ogard 10 La Salle 22:01 7:06
40 38 981 Crystal Dean 10 North Valley 22:07 7:08
41 39 1994 Mallory Ward 10 Yreka 22:17 7:11
42 40 558 Manicia Doss 10 La Salle 22:23 7:12
43 41 2 Jamie Borchers 10 Banks 22:31 7:15
44 42 1982 Cassie Day 11 Yreka 22:40 7:18
45 43 1989 Meri Krier 9 Yreka 22:43 7:19
46 44 1876 Ermina Lee 10 Valley Catholic 22:43 7:19
47 45 1984 Lacey Jackson 9 Yreka 22:48 7:21
48 46 96 Katie Akery 10 Cascade Christian 22:52 7:22
49 47 1873 Annika Holstrom 12 Valley Catholic 22:53 7:22
50 48 352 Sara Helfrich 10 East Linn Christian 22:55 7:23
51 49 559 Moira Eaton 11 La Salle 22:58 7:24
52 50 555 Olivia Cooper 9 La Salle 22:58 7:24
53 1899 Grace Cruickshank 10 Westside Christian 22:59 7:24
54 51 554 Makenzie Cook 11 La Salle 23:05 7:26
55 52 919 Kayla Watkins 12 Molalla 23:06 7:27
56 53 1878 Morgan McDougal 12 Valley Catholic 23:07 7:27
57 54 1379 Kennedy Pendergrass 11 Siuslaw 23:13 7:29
58 55 1622 Chelsea Kight 12 Southwest Christian 23:17 7:30
59 56 1621 Rachel Hills 12 Southwest Christian 23:23 7:32
60 57 1835 Chloe Pampush 10 Tillamook 23:27 7:33
61 58 1992 Zoe Restine 11 Yreka 23:33 7:35
62 1897 Kayla Brase 12 Westside Christian 23:37 7:36
63 59 1839 McKenzie Richards 9 Tillamook 23:41 7:38
64 60 1874 Karina Jaroch 12 Valley Catholic 23:55 7:42
65 61 292 Katie Burkhouse 9 Creswell 23:59 7:43
66 321 Aimee Green 11 Crow 23:59 7:44
67 1097 Ayde Alvarado 12 Portland Lutheran 24:04 7:45
68 62 99 Maleah Crowl 11 Cascade Christian 24:06 7:46
69 63 1081 Maddie Morrell 11 Pleasant Hill 24:10 7:47
70 64 360 Morgan Craig 11 Elmira 24:12 7:48
71 65 371 Jessica Sand 12 Elmira 24:14 7:48
72 66 6 Anna Klein 9 Banks 24:18 7:50
73 67 1832 Carlie Edgar 9 Tillamook 24:20 7:50
74 68 1115 Alyssa Shaffer 9 Ridgeview 24:24 7:52
75 69 365 Danielle Jones 12 Elmira 24:26 7:52
76 1902 Chantel Smith 12 Westside Christian 24:27 7:53
77 70 1833 Amber Gibson 11 Tillamook 24:30 7:53
78 71 1380 Sierra Potter 10 Siuslaw 24:35 7:55
79 72 1838 Kaeti Richards 11 Tillamook 24:35 7:55
80 474 Margie Flores 10 Harrisburg 24:36 7:55
81 73 4 Amy Hilger 12 Banks 24:38 7:56
82 74 980 Daysha Crosier 10 North Valley 24:40 7:57
83 75 8 Cassie Streblow 10 Banks 24:42 7:57
84 76 307 Reina Wrinkle-Ramirez 11 Creswell 24:51 8:00
85 1900 Lisa Jauch 11 Westside Christian 24:52 8:01
86 77 984 Ally Ward 11 North Valley 24:58 8:03
87 78 363 Kirstyn Groshong 12 Elmira 25:04 8:04
88 79 1054 Katie Vermillion 11 Phoenix 25:11 8:07
89 1099 Danica Roady 11 Portland Lutheran 25:16 8:08
90 80 361 Madeline Curtis 11 Elmira 25:25 8:11
91 81 1119 Hosanna Wilder 10 Ridgeview 25:36 8:15
92 82 3 Jaime Evers 9 Banks 25:48 8:19
93 83 364 Miranda Harrison 9 Elmira 25:49 8:19
94 84 5 Tiffany Jansen 10 Banks 25:52 8:20
95 85 1118 Makenzie Whitney 10 Ridgeview 26:00 8:23
96 86 291 Rebecca Bowers 12 Creswell 26:08 8:25
97 87 348 Emily Cade 10 East Linn Christian 26:10 8:26
98 88 117 Isabelle Haeckel 9 Central Valley 26:15 8:27
99 89 982 Kitana Dickerson 10 North Valley 26:20 8:29
100 1101 Dominique Stein 11 Portland Lutheran 26:32 8:33
101 90 349 Alyssa Cannell 12 East Linn Christian 26:35 8:34
102 91 1080 Rebecca Jones 10 Pleasant Hill 26:50 8:39
103 92 97 Tiani Alvarez 10 Cascade Christian 26:54 8:40
104 93 1085 Nina Stearns 10 Pleasant Hill 27:45 8:56
105 94 1111 Elena Capson 9 Ridgeview 27:47 8:57
106 95 1112 Katie Hakala 12 Ridgeview 27:51 8:58
107 96 1117 Kourtney Wellette 12 Ridgeview 27:56 9:00
108 97 366 Grieta King 12 Elmira 28:17 9:06
109 98 119 Alyssa Land 12 Central Valley 28:23 9:09
110 99 983 Gillian Moore 10 North Valley 29:38 9:33
111 477 Tere Velez 11 Harrisburg 30:24 9:47
112 100 1625 Aubrey Osswald 9 Southwest Christian 30:37 9:52
113 993 Alysha Meno 12 Oak Hill 31:18 10:05
114 1100 Morgan Sprengle 12 Portland Lutheran 32:06 10:20
115 101 1624 Hayley Mintz 9 Southwest Christian 33:12 10:42
116 995 Emma Rosander 10 Oak Hill 33:46 10:53
117 102 1082 Nicole Orre 10 Pleasant Hill 34:01 10:57
118 103 118 Kimberly Hartley 11 Central Valley 34:11 11:00
119 104 1083 McKenzie Privat 12 Pleasant Hill 34:31 11:07
120 105 121 Angie Miller 9 Central Valley 35:30 11:26
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
JV BOYS
1. South Eugene
4 8 9 14 23 (24) (31) = 58
Jacob Cytrynbaum, Adam Schneiderhan, Ben Elder, Ryan McCullough,
Aubrey Anderson, Cameron Bean, Ian Bania
2. Lincoln
5 7 12 18 20 (43) (80) = 62
Carson Cohn, Avi Meyer, Harry Thoma, Josiah Langstaff, Richard
Cervantes, Charlie Burns, Jaime Wallier
3. Grant
6 10 15 27 30 = 88
Liam Jemison, Cowan Jenkins, Samuel Kowitch, Ethan Shields, Haven
Riffel
4. Summit
11 13 17 25 32 (38) (55) = 98
Keanan Naegele, Benjamin Wasserman, Max Buchner, Benjamin Johnson,
Robert Shannon, Zeb Millslagle, Heath Ulrich
5. South Medford
16 21 26 33 57 (64) (74) = 153
Gray Bastian, Matt Cramer, Miles Moran, Tyler Bohn, Lance Neville,
Trigg Ethridge, Kaleb Lowe
6. West Linn
1 28 36 40 56 (70) (71) = 161
Colin Squires, Ben Barton, Cole Epperly, Peter Goetze, Brad Olson,
Neil Yotsuya, Ian Snapp
7. Sheldon
2 3 52 54 73 (100)(120) = 184
Jacob Shelton, Jenner Higgins, Adrian Vasquez, Solomon Faulkner, Jesse
Shaneyfelt, Justin Ferguson, Mitchell Klotter
8. Yreka
22 35 42 49 62 (72) (88) = 210
Tyler Larsen, Matt Ward, Kevin Williams, Max Bakes, Casey Hill,
Lennart Ebert, Tobias Hartman
9. La Salle
19 47 50 51 83 (86) (87) = 250
Nathan Tamashiro, Sean Richardson, Sam Wade, Matthew Erhardt, Levi
Miles, Nikita Sveshnikov, John Stafford
10. Phoenix
37 44 68 81 110 (115)(152) = 340
Thomas Skaff, Parker Cook, Nathan Watt, Jacob Bergren, Abner Lopez,
Jonathan Garcia, Yair Guerrero
11. Sherwood
41 53 61 96 102 = 353
Fred Resch, Ryan Simmons, Henry Rummerfield, Noah Czerwinski, Arjun
Vijay
12. Hood River Valley
45 46 66 91 118 (146)(172) = 366
Rafael Villegas, Jesse Wiley, Nicholas Poe, Daniel Fischer, Jacob
Bromham, Cole Osborn, Leo Castillo
13. Westview
29 34 90 107 117 (154)(159) = 377
Kevin Bishop, Kelvin Anderson, Jake Tompkins, Asa Crimin, Russell
Hendrickson, Garrett Anderson, Joshua Flaig
14. North Medford
39 69 82 98 131 (177)(179) = 419
Cameron Benton, Parker Wiltrout, Sean Fagan, Harrison Wiltrout, Daniel
Edmund, Kevin Martin, Kane Garrett
15. Valley Catholic
78 84 94 101 109 (114)(125) = 466
Aidan Gillespie, Nick Smith, Jacob Dicken, Joey Biever, Seancarlos
Gonzalez, Ryan Howerton, Michael Leslie
16. McMinnville
75 85 92 95 127 (128)(137) = 474
Alex Kuhn, Blake Ingram, Will Smothers, Skyler McClaflin, Daniel
Huwaldt, Miles Skene, Kevin McKeegan
17. Thurston
48 63 104 130 133 (138)(147) = 478
Grant Shurtliff, Tristan Hudson-Ancell, Cody Connor, Matthew Selby,
Jake Dellinger, Alex Youngbauer, Alex Hinson
18. Cleveland (or)
60 67 77 153 161 (182)(183) = 518
Grant McCall, Kieran Moylan, Mo Stockman, Simon Brown, Taylor Acuña,
Avi Halperin, Josiah Nguyen
19. Silverton
59 93 111 124 144 (160)(168) = 531
Matthieu Giraud, Collin Kuehn, Aiden Edsinga, Daniel Rofelty, Barrett
Meisenheimer, Dillon Fogarty, Cole Myers
20. Sprague
65 99 113 121 136 (143)(162) = 534
Graham Smith, Eli Hamlin, Colin McLean, Jake Donnellan, Justin Downey,
John Swift, Justin Hanes
21. South Salem
89 105 134 135 149 (174)(176) = 612
Byron Serfling, Zack Chassman-Mcdonald, Jacob Angelo, Aaron Stahr,
Tanner Stones, Tim Slama, Alec Scott
22. Grants Pass
97 112 129 132 151 (167)(171) = 621
Ryan Merker, Matthew Nelson, Nick Brown, Taylor Holverson, Gage
Flaming, William Gross, Kellen Bogardus
23. Century
79 108 139 142 155 (163)(166) = 623
Hassan Muse, Finn Sylwester, Devin Scheradella, Corin Salisbury, Eric
Jenson, Sean Tellvik, Kyle Brewer
24. Elmira
122 123 126 140 148 (164)(165) = 659
Patrick Braunger, Trey Hackett, Finn King, Blaine Loftis, Garth
Evenson, Cody Wolkersdorfer, Trevor Shaw
25. Ridgeview
58 106 156 173 180 = 673
Nick Griffin, Payton McGuire, Nolan Beal, Ryan Winslow, Gatlin Cyrus
26. Siuslaw
76 103 141 184 185 = 689
Derek Kennedy, Tyler Williams, Sean Burns, Bosco Yeung, Andrew Rannow
27. Central Valley
116 119 170 181 186 = 772
Joey Perez, Travis Torborg, Jacob Driscoll, Austin Chaolee, Zack McGee
28. Lake Oswego
145 150 157 158 169 (175)(178) = 779
Simon Farrell, Nikita Rozanoz, Dalin Hofeling, Nick Franz, Matthew
Egan, Lyman Shen, Morgan Lloyd
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 20-21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
JV BOYS COED RACE
Place TmPl No. Name Gr School Time Pace
===== ==== ==== ===================== == ========================= ===== =====
1 1 1498 Miles Wright 10 South Eugene 18:10 5:51
2 2 1451 Carson Atkin 11 South Eugene 18:26 5:56
3 3 805 Dylan Ludiker 11 Lincoln 18:32 5:58
4 4 1474 Robert Kalnbach 10 South Eugene 18:32 5:58
5 5 1477 Lief Kytola 10 South Eugene 18:41 6:01
6 6 1468 Derek Harney 10 South Eugene 18:59 6:07
7 7 1472 Vincent Huynh-Watkins 9 South Eugene 19:08 6:10
8 8 799 Joe Kortenhof 10 Lincoln 19:09 6:10
9 9 1479 Terry Leonard 10 South Eugene 19:12 6:11
10 10 817 Ben Stickney 10 Lincoln 19:22 6:14
11 11 1560 Elijah Shelton 9 South Medford 19:23 6:15
12 1461 Sean Davis 10 South Eugene 19:28 6:16
13 12 1550 Josh Lowe 9 South Medford 19:36 6:19
14 1475 Dev Saroop Khalsa 9 South Eugene 19:41 6:20
15 13 1247 David Bellamy 12 Sheldon 19:41 6:21
16 14 1530 Caleb Bell 10 South Medford 19:49 6:23
17 15 1271 Matthaus Schmidt 11 Sheldon 19:52 6:24
18 16 796 Chris Kappes 10 Lincoln 19:54 6:25
19 17 1540 Tristen Edwards 12 South Medford 19:55 6:25
20 18 798 Griffin Koerner 10 Lincoln 19:56 6:25
21 19 578 Alex Berger 10 La Salle 19:56 6:25
22 20 625 Silas Warner 10 La Salle 19:56 6:25
23 21 803 Alex Laub 10 Lincoln 19:58 6:26
24 22 733 Steven Tang 11 Liberty 20:02 6:27
25 23 2371 Colby Gray 12 West Linn 20:02 6:27
26 24 1842 Garrett Armstrong 12 Tillamook 20:04 6:28
27 25 771 Din Bacher 10 Lincoln 20:07 6:29
28 1456 Everett Brandt 9 South Eugene 20:08 6:29
29 1491 Kimbert Schlichting-R 9 South Eugene 20:11 6:30
30 808 Jaxom Moore 12 Lincoln 20:12 6:30
31 790 Henry Guinn 10 Lincoln 20:13 6:31
32 26 2385 Kane Snapp 10 West Linn 20:14 6:31
33 27 1862 Wesley Stirk 12 Tillamook 20:18 6:32
34 27 Kevin Nguyen 10 Benson 20:20 6:33
35 774 Andrew Brinker 10 Lincoln 20:21 6:33
36 28 592 Ben Hortaleza 12 La Salle 20:21 6:33
37 29 731 Matt Sollman 11 Liberty 20:23 6:34
38 1452 Alec Bania 11 South Eugene 20:23 6:34
39 30 1250 Evan Clay 12 Sheldon 20:24 6:34
40 815 Christopher Schuring 9 Lincoln 20:26 6:35
41 822 Parker Trelstad 10 Lincoln 20:28 6:35
42 31 1567 Nate Whitley 9 South Medford 20:33 6:37
43 32 586 Noah Dir-Munoz 11 La Salle 20:34 6:38
44 789 Zach Guastadisegni 10 Lincoln 20:36 6:38
45 33 1566 Parker Warner 9 South Medford 20:37 6:38
46 34 1561 Kimball Spencer 11 South Medford 20:37 6:39
47 35 2364 Ethan Eddington 9 West Linn 20:38 6:39
48 783 Hunter Dupuis 9 Lincoln 20:40 6:39
49 36 714 Benjamin Fookes 9 Liberty 20:40 6:39
50 37 213 Tony Lopez 11 Churchill 20:43 6:40
51 38 864 Andrew Cox 9 McMinnville 20:44 6:41
52 39 1268 Ben Mladenich 12 Sheldon 20:45 6:41
53 40 3894 Andrew Pierce 9 Yreka 20:46 6:41
54 41 865 Will Early 9 McMinnville 20:46 6:41
55 42 598 Noah Landstrom 11 La Salle 20:46 6:42
56 43 1353 Zeke Linn 10 Silverton 20:49 6:42
57 44 718 Patrick Higgins 9 Liberty 20:50 6:43
58 45 2378 Dan McNeil 9 West Linn 20:51 6:43
59 46 879 Andrew Klein 12 McMinnville 20:54 6:44
60 47 621 Nicholas Touchette 9 La Salle 20:56 6:45
61 1533 Gabe Brkich 9 South Medford 20:56 6:45
62 48 2392 Eric Tran 9 West Linn 20:56 6:45
63 49 209 Isaac Hadnutt 10 Churchill 20:57 6:45
64 24 Aidan Guthrie 9 Benson 20:58 6:45
65 1562 Toryn Stumpenhaus 9 South Medford 21:00 6:46
66 1488 Nate Parrish 10 South Eugene 21:01 6:46
67 50 725 Will Meade 10 Liberty 21:01 6:46
68 1465 Sage Fox 10 South Eugene 21:02 6:47
69 956 Tyee Williams 11 North Eugene 21:04 6:47
70 51 1823 Eric Vicinus 11 Thurston 21:04 6:47
71 953 Thomas Meinzen 11 North Eugene 21:05 6:48
72 1552 James McAdam 9 South Medford 21:05 6:48
73 1490 Jake Sabbitt 9 South Eugene 21:06 6:48
74 816 William Selbie 12 Lincoln 21:06 6:48
75 52 2383 Wesley Seigneur 10 West Linn 21:07 6:48
76 53 706 Eric Alvarez 10 Liberty 21:08 6:48
77 825 Brendon Wong 12 Lincoln 21:12 6:50
78 54 1961 Keegan Dillon 9 Westview 21:12 6:50
79 55 524 Erik Cuevas 9 Hood River Valley 21:13 6:50
80 56 1854 Alex Lundy 11 Tillamook 21:14 6:51
81 1545 Sam Ingledew 11 South Medford 21:15 6:51
82 57 707 Diego Argueta 11 Liberty 21:16 6:51
83 58 580 Jacob Biecker 12 La Salle 21:17 6:51
84 59 1253 Grayson Druffel 9 Sheldon 21:18 6:52
85 60 522 Chase Colwell 9 Hood River Valley 21:18 6:52
86 604 Austin Olsen 11 La Salle 21:19 6:52
87 583 Blake Colton 11 La Salle 21:20 6:52
88 61 1844 Arlo Bannan 9 Tillamook 21:20 6:52
89 62 2374 Andrew Johnson 12 West Linn 21:20 6:52
90 63 540 Luke Serra 9 Hood River Valley 21:23 6:53
91 602 Gage Nellor 11 La Salle 21:23 6:53
92 64 219 Liam Reardon 10 Churchill 21:24 6:54
93 2375 Jake Lally 9 West Linn 21:24 6:54
94 804 Stephen Legge 10 Lincoln 21:27 6:55
95 708 Mohsen Assadi 11 Liberty 21:31 6:56
96 65 1369 Tj Visser 12 Silverton 21:31 6:56
97 66 3888 Jacob Jones 10 Yreka 21:34 6:57
98 67 1822 Travis Smith 11 Thurston 21:34 6:57
99 68 541 Joseph Slover 9 Hood River Valley 21:36 6:57
100 597 Christian Krantz 10 La Salle 21:41 6:59
101 2373 Eric Hwang 9 West Linn 21:42 6:59
102 69 1158 Truman Madden 12 Scappoose 21:42 6:59
103 1546 Tim Ingledew 9 South Medford 21:43 7:00
104 70 1367 Kolbein Torresdal 9 Silverton 21:43 7:00
105 71 1345 Ryan Gorsline 11 Silverton 21:43 7:00
106 72 1965 Kaito Hioki 9 Westview 21:44 7:00
107 793 Tanner Hyland 12 Lincoln 21:45 7:00
108 720 Sahil Jani 9 Liberty 21:46 7:01
109 2377 Zane Leonard 9 West Linn 21:49 7:02
110 73 535 Mason McDowell 11 Hood River Valley 21:50 7:02
111 809 Ethan Nestlen 9 Lincoln 21:51 7:02
112 74 903 Daniel Zuniga 12 McMinnville 21:57 7:04
113 717 Henry Hamilton 9 Liberty 21:58 7:05
114 613 Kelly Shull 11 La Salle 22:00 7:05
115 614 Owen Slyman 11 La Salle 22:00 7:05
116 75 1845 Jacob Brill 9 Tillamook 22:02 7:06
117 1466 Matt Gerl 11 South Eugene 22:04 7:07
118 76 1955 Cameron Batchelor 9 Westview 22:06 7:07
119 729 Nate Schoch 11 Liberty 22:06 7:07
120 77 1954 Benjamin Asbury 9 Westview 22:08 7:08
121 78 1167 Logan Ross 11 Scappoose 22:13 7:10
122 1493 Zain Shamsuddin 9 South Eugene 22:17 7:11
123 79 216 Micah Morton 12 Churchill 22:17 7:11
124 80 1859 Josh Patton 11 Tillamook 22:18 7:11
125 81 868 Israel Garcia 12 McMinnville 22:20 7:12
126 612 Nick Sevcik 10 La Salle 22:23 7:13
127 82 1368 Cole Visser 9 Silverton 22:23 7:13
128 83 1816 James Nolte 11 Thurston 22:23 7:13
129 84 205 Carl Bieker 9 Churchill 22:25 7:13
130 780 Nicolas Chu 9 Lincoln 22:25 7:13
131 1563 Justin Tiger 9 South Medford 22:26 7:14
132 85 1341 Anthony Eubank 9 Silverton 22:28 7:14
133 1542 Levi Fisher 9 South Medford 22:29 7:15
134 1074 Lucas Stella 9 Phoenix 22:31 7:15
135 86 1856 Martin Nelon-Harringt 12 Tillamook 22:32 7:16
136 87 1261 Morgan Le 11 Sheldon 22:33 7:16
137 88 3883 Jan Henson 9 Yreka 22:33 7:16
138 89 1806 Michael Harlan 10 Thurston 22:34 7:16
139 1559 Jason Ransom 9 South Medford 22:34 7:16
140 90 1252 Clark Diama 9 Sheldon 22:35 7:16
141 91 1363 Alex Seifer 11 Silverton 22:36 7:17
142 1270 Noah Nadeau 10 Sheldon 22:39 7:18
143 785 Noah Gladen-Kolarsky 9 Lincoln 22:46 7:20
144 92 221 Derrick Tollen 10 Churchill 22:47 7:20
145 603 Jason Nguyen 12 La Salle 22:54 7:23
146 587 Nick Edwards 12 La Salle 22:55 7:23
147 577 William Adriance 9 La Salle 22:56 7:23
148 1266 Logan Mertz 10 Sheldon 22:56 7:23
149 579 Daniel Berger 11 La Salle 22:59 7:24
150 722 Patrik Karlovic 11 Liberty 23:01 7:25
151 93 1997 Samuel Bakes 11 Yreka 23:03 7:25
152 94 389 Isaac Petersen 11 Elmira 23:04 7:26
153 1528 Timothy Bangs 10 South Medford 23:04 7:26
154 95 1169 Steven Wells 11 Scappoose 23:04 7:26
155 1262 Kyle Leatham 11 Sheldon 23:09 7:27
156 600 Ian McMahon 9 La Salle 23:09 7:27
157 1352 Max Lieggi 10 Silverton 23:11 7:28
158 1841 Samual Adams 9 Tillamook 23:13 7:29
159 773 William Bertrand 10 Lincoln 23:16 7:30
160 2390 Daniel Tang 9 West Linn 23:17 7:30
161 1557 Cody Owens 9 South Medford 23:17 7:30
162 622 Noah Trantel 11 La Salle 23:17 7:30
163 96 867 Abe Garcia 9 McMinnville 23:18 7:30
164 97 1810 Brandon Knights 9 Thurston 23:18 7:30
165 590 Sean Henson 10 La Salle 23:22 7:32
166 98 889 Tony Perrizo 12 McMinnville 23:24 7:32
167 99 218 Connor Reardon 11 Churchill 23:26 7:33
168 1260 Ryan Knapp 11 Sheldon 23:29 7:34
169 584 Cooper Devoe 12 La Salle 23:29 7:34
170 866 Jackson Eggers 9 McMinnville 23:33 7:35
171 100 533 Cameron Marquez 99 Hood River Valley 23:36 7:36
172 1535 Michael Carlton 12 South Medford 23:41 7:38
173 810 Ryan Premi 9 Lincoln 23:42 7:38
174 101 1824 Wilson Waggoner 10 Thurston 23:44 7:39
175 593 William Huynh 10 La Salle 23:47 7:40
176 594 Garrett Jones 10 La Salle 23:51 7:41
177 1077 Niels Wernicke 11 Phoenix 23:52 7:41
178 1849 Caleb Cunningham 10 Tillamook 23:52 7:41
179 1544 Jordan Guevarra 9 South Medford 23:53 7:42
180 1866 Donovan Zaugg 12 Tillamook 23:54 7:42
181 211 Riley Jaramillo 10 Churchill 23:55 7:42
182 102 1966 Ethan Johnstone 10 Westview 23:55 7:42
183 103 1957 Riley (benj Butler 9 Westview 23:58 7:43
184 7977 Joel Centeno 9 South Medford 23:58 7:43
185 104 386 Nehemiah Niles 11 Elmira 23:58 7:43
186 1464 Jesse Fox 11 South Eugene 24:03 7:45
187 105 1165 Scotty Redpath 9 Scappoose 24:05 7:45
188 1349 Cameron Kropf 10 Silverton 24:07 7:46
189 589 Chris Harding 11 La Salle 24:08 7:46
190 721 Dominik Karlovic 10 Liberty 24:15 7:49
191 106 1979 Andrew Young 9 Westview 24:17 7:49
192 107 388 Steven Parker 11 Elmira 24:18 7:50
193 2382 Logan Scott-Deeter 11 West Linn 24:30 7:53
194 108 1160 Tyler McDowall 10 Scappoose 24:30 7:54
195 582 Cory Christensen 12 La Salle 24:35 7:55
196 1963 Caleb Fry 10 Westview 24:38 7:56
197 220 Anthony Royer 10 Churchill 24:42 7:57
198 814 Austin Sacker 10 Lincoln 24:47 7:59
199 1476 Noah Kochevar 11 South Eugene 24:48 7:59
200 1970 Andrew Medved 9 Westview 24:50 8:00
201 615 Raleigh Slyman 10 La Salle 24:51 8:00
202 818 Siddarth Suri 9 Lincoln 24:58 8:02
203 1272 Matthew Sessions 10 Sheldon 25:04 8:05
204 862 Jose Ceja 10 McMinnville 25:09 8:06
205 792 Spencer Hotchkiss 12 Lincoln 25:11 8:07
206 1967 Brandon Kho 9 Westview 25:12 8:07
207 724 Dominic McCullah 9 Liberty 25:31 8:13
208 206 Adam Blue 9 Churchill 25:34 8:14
209 109 1802 Dylan Davidson 9 Thurston 25:35 8:14
210 894 Nikko Robledo 9 McMinnville 25:45 8:18
211 591 Duncan Hildreth 10 La Salle 25:50 8:19
212 726 Niall Meeks 10 Liberty 25:52 8:20
213 1852 Chris Henly 11 Tillamook 26:00 8:22
214 727 Kyle Petchey 9 Liberty 26:02 8:23
215 110 1156 Scotty Johnson 12 Scappoose 26:03 8:23
216 734 Jonathan Tasa 9 Liberty 26:07 8:25
217 901 Ivan Vargas 9 McMinnville 26:09 8:25
218 111 1161 Nick Ogle 9 Scappoose 26:13 8:27
219 617 Sam Stone 9 La Salle 26:16 8:28
220 596 Matthew Kerr 9 La Salle 26:17 8:28
221 585 Charles Dierckes 9 La Salle 26:17 8:28
222 112 2000 Sam Caton 12 Yreka 26:20 8:29
223 1606 Jesus Gonzalez 12 South Salem 26:24 8:30
224 1602 Zari Crier 10 South Salem 26:24 8:30
225 2393 Aaron Woo 10 West Linn 26:27 8:31
226 1473 Nathan Jardine 9 South Eugene 26:30 8:32
227 1858 Calvin Patching 9 Tillamook 26:50 8:39
228 1547 Josh Isbell 9 South Medford 26:54 8:40
229 1163 Tristan Pixley 9 Scappoose 27:55 9:00
230 893 Trevor Reesman 9 McMinnville 28:26 9:09
231 627 Kevin Whitson 10 La Salle 28:40 9:14
232 1162 Chase Pixley 11 Scappoose 28:41 9:14
233 1470 Logan Hirsch 10 South Eugene 28:44 9:15
234 878 Jason King 9 McMinnville 28:58 9:20
235 113 392 Travis Sweet 9 Elmira 29:56 9:38
236 114 374 Jeran Coffey 9 Elmira 29:59 9:39
237 870 Eliott Horton 9 McMinnville 30:02 9:40
238 1958 Jonah Carrasquar 10 Westview 30:31 9:50
239 1828 Taran Wood 9 Thurston 30:37 9:52
240 874 Bryan Ingram 9 McMinnville 30:59 9:59
241 795 Tyler Jones 9 Lincoln 33:49 10:54
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
JV GIRLS
1. Summit
1 2 3 9 11 (21) (23) = 26
Jessica Cornett, Connor Naegele, Hailey Polillo, Sadie Gorman, Autumn
Layden, Claire Parton, Laurel Johnson
2. St Mary's Academy
5 7 8 10 12 (15) (17) = 42
Jillian Rix, Maddy Nohr, Laura Votava, Lara Rix, Katie Welgan, Cece
Hall, Anna Bishop
3. South Eugene
6 14 16 24 25 (26) (28) = 85
Melina McClure, Brooke Hettick, Cara Hettick, Eleanor Thaler, Parker
Kolpin, Talia Park, Casey Sauter
4. Grant
4 13 19 30 38 (47) (57) = 104
Rennie Kendrick, Sarah Peyer-Nelson, Abigail Nilan, Alyson Woolley,
Jordan Stoeber, Cory Koehler, Payton Schult
5. South Medford
18 20 40 41 46 (54) (64) = 165
Megan Demaria, Emily Lemons, Willow Smith, Emily Kinzig, Courtney
Naylor, Kaylene Ritter, Annie Watson
6. Sheldon
22 31 34 35 48 (50) (63) = 170
Gracie Giles, Leah Skeele, Elise Whisler, Sophia Deloretto, Mackenzie
Barron, Erin Duncan, Sydney Wardan
7. South Salem
29 36 42 43 68 (69) (87) = 218
Sophia Patterson, Adriana Cordova Perez, Jenna Gross, Anna Keller,
Harmony Alvarez, Rachel Hopkins, Maddy Wadkins
8. Lincoln
37 45 56 60 62 (67)(100) = 260
Anna Horton, Siri Rosenberg, Morgan Nuss, Abigail Dalke, Ciara Taylor,
Theodora Mautz, Chaucie Edwards
9. Westview
39 51 76 79 86 (96)(108) = 331
Taryn Tye, Chloe Gantz, Amy Bloch, Katherine Huskies, Jennifer Rouse,
Carly Conduff, Karolina Ryerson
10. Silverton
52 66 72 81 84 (85) = 355
Leah Doeden, Hannah Hodgson, Kiera Hagler, Adrienne Metzger, Cassie
Ventura, Vanessa Pierce
11. Cleveland (or)
44 71 74 77 89 (102)(103) = 355
Elexis Moyer, Emily Willard-Herr, Natalie Hwee, Naomi Tsai, Hana
Warmflash, Lexi Hawks, Amanda Kimball
12. Sherwood
33 70 75 83 99 (106) = 360
Morgan Lite, Emily Hensley, Nicole Callahan, Caitlin Clifford, Alyssa
Sanders, Kathleen Resch
13. West Linn
53 55 78 88 94 (98)(105) = 368
Marija Jozic, Jaime Sullivan, Kaylee Combs, Samantha Marioni, Brooke
James, Megan Manley, Skylar Gray
14. Scappoose
32 65 82 91 104 (114) = 374
Rachel Bode, Emily Marquardt, Caley Ricker, Lindsey Marquardt, Hanna
Sleightam, Clare Kessi
15. Yreka
49 58 101 117 122 (125)(126) = 447
Kamryn Jackson, Lili Krier, Alethia Quirmbach, Grace Jacobson, Gabby
Riehm, Skyler Jacobson, Miriam Kilian
16. Lake Oswego
59 61 92 115 124 = 451
Sydney Jones, Emily Van Orman, Jenny Kwon, Rebecca Panwala, Casey Lum
17. Hood River Valley
27 80 107 110 129 (130)(132) = 453
Daisy Dolan, Abigail Kinoshita, Marley Bloomster, Payton Rigert,
Andrea Martinez, Bailey Murahashi, Annie Veatch
18. Thurston
90 95 111 112 113 (123)(133) = 521
Sydney Jones, Shelby Green, Abby Forrest, Harley Emery, Kayla Rogers,
Simar Mercado, Kindra Bates
19. Molalla
93 97 109 118 120 (121) = 537
Cheyenne Hartland, Itzel Ramos, Kaitlyn Baurer, Jordan Potter, Rachel
Borromeo, Jessica Gilbert
20. Siuslaw
73 116 119 127 128 (131) = 563
Elizabeth Wartnik, Jenna Cho, Brilee Sewall, Sara Burns, Madaline
Romito, Katherine Dodson
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 20-21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
JV GIRLS COED RACE
Place TmPl No. Name Gr School Time Pace
===== ==== ==== ===================== == ========================= ===== =====
1 1078 Sabrina Boyd 12 Pleasant Hill 21:52 7:03
2 1 753 Kate Nootenboom 11 Lincoln 22:42 7:19
3 2 1731 Laura Place 11 St Mary's Academy 22:51 7:22
4 3 1421 Mia Goodman 12 South Eugene 22:52 7:22
5 4 1209 Lauren Hamilton 10 Sheldon 23:03 7:26
6 5 1716 Bridget McCarthy 10 St Mary's Academy 23:09 7:27
7 6 1410 Dana Bean 10 South Eugene 23:10 7:28
8 7 1448 Melissa Wang 9 South Eugene 23:23 7:32
9 8 1441 Katherine Quillin 11 South Eugene 23:23 7:32
10 9 1416 Hannah Eshelman 12 South Eugene 23:34 7:35
11 10 1684 Julia Canfield 10 St Mary's Academy 23:35 7:36
12 11 1740 Anna Tassia 9 St Mary's Academy 23:38 7:37
13 12 1236 Molly Schwarte 11 Sheldon 23:43 7:38
14 13 1221 Molly Love 11 Sheldon 23:44 7:39
15 14 1412 Victoria Boechler 9 South Eugene 23:49 7:40
16 15 197 Ananda Rittenhouse 9 Churchill 23:53 7:41
17 16 1687 Krishelle Christner 10 St Mary's Academy 24:00 7:44
18 17 1685 Sophia Cantwell 12 St Mary's Academy 24:02 7:44
19 18 1449 Grace Youngblood 9 South Eugene 24:05 7:46
20 19 1703 Grace Glisson 10 St Mary's Academy 24:06 7:46
21 20 572 Darby Simpson 9 La Salle 24:07 7:46
22 21 1217 Abby King 11 Sheldon 24:14 7:48
23 22 1230 McKinley Patrick 12 Sheldon 24:14 7:48
24 1437 Hannah O'Sullivan 10 South Eugene 24:17 7:49
25 1418 Abbey Fleming 9 South Eugene 24:17 7:49
26 1694 Anna Dennis-Pavlich 10 St Mary's Academy 24:20 7:50
27 23 571 Nadine Prentice 10 La Salle 24:22 7:51
28 1715 Michelle McCall 11 St Mary's Academy 24:31 7:54
29 24 549 Hannah Baggs 10 La Salle 24:36 7:56
30 25 550 Lilly Bengtson 12 La Salle 24:37 7:56
31 26 1918 Janelle Donithorne 11 Westview 24:38 7:56
32 27 1916 Irene Cruz 11 Westview 24:40 7:57
33 28 759 Kate Richardson 10 Lincoln 24:41 7:57
34 1691 Frida Cota 10 St Mary's Academy 24:42 7:57
35 1743 Audrey Zerr 10 St Mary's Academy 24:43 7:58
36 29 201 Gabrielle Utz 9 Churchill 24:45 7:58
37 1719 Clare McLeod 10 St Mary's Academy 24:46 7:59
38 30 563 Hailey Gammon 10 La Salle 24:46 7:59
39 31 1235 Hannah Schwarte 11 Sheldon 24:53 8:01
40 32 1197 Maddie Cates 10 Sheldon 24:55 8:01
41 33 1649 Emily Dixon 9 Sprague 24:58 8:03
42 1195 Meghan Born 10 Sheldon 24:58 8:03
43 34 1647 Jazlyn Collier 9 Sprague 25:00 8:03
44 35 756 Haile Peveto 9 Lincoln 25:01 8:04
45 36 752 Angie Morillo 12 Lincoln 25:08 8:06
46 37 745 Madison Kenney 10 Lincoln 25:10 8:06
47 1210 Sayge Hansen 9 Sheldon 25:21 8:10
48 38 850 Megan Peak 10 McMinnville 25:24 8:11
49 39 741 Emily Hodel 12 Lincoln 25:26 8:11
50 1192 Rebekah Adams 10 Sheldon 25:26 8:12
51 40 556 Andrea Dennis 10 La Salle 25:29 8:12
52 1677 Georgia Bascom 9 St Mary's Academy 25:35 8:15
53 41 691 Jackelin Diaz 11 Liberty 25:38 8:15
54 1201 Shelby Dodrill 12 Sheldon 25:41 8:16
55 42 560 Taylor Ehl 11 La Salle 25:42 8:17
56 43 1947 Abby Sefton 10 Westview 25:43 8:17
57 1700 Claire Fitzgerald 11 St Mary's Academy 25:43 8:17
58 44 1936 Quincy Neal 9 Westview 25:43 8:17
59 1208 Sarah Hall 11 Sheldon 25:44 8:17
60 567 Kayla Mack 12 La Salle 25:50 8:19
61 1215 Alex Kalen 12 Sheldon 25:50 8:19
62 1724 Nina Newsom 10 St Mary's Academy 25:54 8:20
63 45 1500 Hannah Case 10 South Medford 25:55 8:21
64 46 2332 Tesa Breault 11 West Linn 25:57 8:21
65 47 2353 Ellie Meyer 10 West Linn 26:01 8:23
66 1214 Hannah Johnson 12 Sheldon 26:04 8:24
67 1224 MacKenzie Mendez 11 Sheldon 26:07 8:25
68 48 2360 Ellen Ward 12 West Linn 26:08 8:25
69 49 2355 Allie Schroeder 12 West Linn 26:13 8:27
70 1693 Lucy Cummins 9 St Mary's Academy 26:15 8:27
71 50 178 Casey Bell 11 Churchill 26:18 8:28
72 51 701 Olivia Rebich 9 Liberty 26:18 8:28
73 1697 Isabel Dreyfus 9 St Mary's Academy 26:18 8:28
74 1238 Hannah Stock 9 Sheldon 26:20 8:29
75 52 190 Aliana Maloney 10 Churchill 26:21 8:29
76 53 767 Sienna Warshawsky 10 Lincoln 26:25 8:30
77 54 1917 Claudia Difalco 12 Westview 26:26 8:31
78 55 1326 Jess Pool 9 Silverton 26:29 8:32
79 56 1505 Jessica Foster 10 South Medford 26:31 8:32
80 1708 Charlotte Karlsen 10 St Mary's Academy 26:32 8:33
81 749 Iris Lytle 11 Lincoln 26:33 8:33
82 565 Sierra Grant 9 La Salle 26:33 8:33
83 1705 Caroline Hall 9 St Mary's Academy 26:36 8:34
84 1692 Elizabeth Criswell 11 St Mary's Academy 26:37 8:34
85 57 1569 Molly Balmer 10 South Salem 26:40 8:35
86 58 689 Morgan Aase 11 Liberty 26:41 8:36
87 1213 Hollie Irwin 11 Sheldon 26:48 8:38
88 59 827 Erin Allison 11 McMinnville 26:51 8:39
89 60 1506 Kayela Geiszler 12 South Medford 26:52 8:39
90 61 1137 Macy Gray 10 Scappoose 26:54 8:40
91 62 1307 Alexandria Cross 9 Silverton 26:57 8:41
92 1413 Lisa Cooney 10 South Eugene 27:00 8:42
93 63 1655 Hannah Taylor 10 Sprague 27:06 8:44
94 64 1503 Antje Devos 12 South Medford 27:07 8:44
95 1411 Amelia Bineham 9 South Eugene 27:07 8:44
96 552 Clare Brinkman 9 La Salle 27:09 8:45
97 65 1135 Abby Carrier 9 Scappoose 27:09 8:45
98 66 826 Kelsey Allen 11 McMinnville 27:10 8:45
99 67 1643 Jordan Baker 12 Sprague 27:10 8:45
100 68 1589 Jillian Studer 9 South Salem 27:10 8:45
101 20 Whitney Hanson 10 Benson 27:11 8:45
102 1226 Abigail Nelson 10 Sheldon 27:12 8:46
103 1682 Gabby Bruce 10 St Mary's Academy 27:12 8:46
104 69 856 Annelin Stephens 9 McMinnville 27:12 8:46
105 70 1940 Tatiana Podhajhy 9 Westview 27:12 8:46
106 71 704 Paige Smotherman 11 Liberty 27:13 8:46
107 72 1508 Megan Hungerford 9 South Medford 27:13 8:46
108 1709 MacKenzie Karnstein 9 St Mary's Academy 27:14 8:46
109 1739 Elisabeth Sullivan 10 St Mary's Academy 27:18 8:47
110 73 1312 Kate Fennimore 11 Silverton 27:20 8:48
111 1680 McKenzie Blaser 11 St Mary's Academy 27:22 8:49
112 74 1592 Bryanna West 11 South Salem 27:22 8:49
113 75 202 Micaela Willey 12 Churchill 27:28 8:51
114 76 1311 Tessa Faulhaber 9 Silverton 27:30 8:51
115 1712 Hannah Lang 10 St Mary's Academy 27:35 8:53
116 77 859 Aubryn Walters 11 McMinnville 27:38 8:54
117 1415 Lissa Davis 12 South Eugene 27:39 8:54
118 78 1570 Sophia Bashey 10 South Salem 27:44 8:56
119 1225 Mariah Moore 11 Sheldon 27:45 8:56
120 1234 Maggie Schaefers 11 Sheldon 27:45 8:56
121 1239 Ryann Thompson 9 Sheldon 27:46 8:57
122 79 1932 Sarah McDougald 10 Westview 27:48 8:57
123 1242 Maia Vasconez-Taylor 9 Sheldon 27:50 8:58
124 1938 Rebekah Nishida 9 Westview 27:52 8:59
125 80 1501 Kali Curtis 10 South Medford 27:53 8:59
126 1925 Claire Hardy 9 Westview 27:54 8:59
127 81 838 Cecilie Green 9 McMinnville 27:55 8:59
128 82 833 Mya Clover-Owens 10 McMinnville 27:56 9:00
129 1934 Lea Messenger 11 Westview 28:01 9:01
130 568 Dannise Matarlo 11 La Salle 28:03 9:02
131 83 1580 Olivia Ham-Marsh 9 South Salem 28:04 9:02
132 84 1578 Keara Haack 9 South Salem 28:05 9:03
133 85 2351 Natalie Maurer 9 West Linn 28:06 9:03
134 86 1519 Jordan Rogers 12 South Medford 28:16 9:06
135 847 Renee Myers 10 McMinnville 28:18 9:07
136 87 1143 Lisbeth Melgar 9 Scappoose 28:23 9:09
137 1050 Gwendolynne Moede 10 Phoenix 28:24 9:09
138 1227 Sami Nero 12 Sheldon 28:30 9:11
139 768 Alisha Zhao 9 Lincoln 28:33 9:12
140 851 Olivia Pettijohn 11 McMinnville 28:34 9:12
141 88 1138 Lauren Herscovitz 10 Scappoose 28:34 9:12
142 1200 Lexus Diama 12 Sheldon 28:37 9:13
143 1220 Claire Lehnert 9 Sheldon 28:40 9:14
144 942 Danielle Austin 12 North Eugene 28:41 9:14
145 1920 Monica Flowers 12 Westview 28:42 9:15
146 1052 Ameyatzin Rojas 10 Phoenix 28:43 9:15
147 557 Kateri Dir-Munoz 9 La Salle 28:44 9:15
148 89 1304 Emily Bye 12 Silverton 28:46 9:16
149 1232 Melissa Rice 10 Sheldon 28:48 9:17
150 1222 Emily Mayer 10 Sheldon 28:53 9:18
151 1722 Claire Newsom 9 St Mary's Academy 28:54 9:18
152 766 Elena Triantafillou 9 Lincoln 29:09 9:23
153 1523 Kaitlyn Tosh 12 South Medford 29:14 9:25
154 944 Whitney Hutcheson War 11 North Eugene 29:15 9:25
155 1930 Cassie Larimer 9 Westview 29:16 9:26
156 1948 Anna Springer 9 Westview 29:17 9:26
157 735 Jolie Brownell 9 Lincoln 29:21 9:27
158 90 1595 Maygua Zavala 10 South Salem 29:24 9:28
159 958 Kendall Conrad 12 North Medford 29:26 9:29
160 839 Rosalinda Hernandez 10 McMinnville 29:28 9:29
161 848 Sadie Neilson 9 McMinnville 29:28 9:29
162 945 Emily Locke 11 North Eugene 29:29 9:30
163 573 Haley Trantel 11 La Salle 29:31 9:30
164 91 184 Zoe Grauwen 10 Churchill 29:37 9:32
165 92 188 Victoria Kaiser 10 Churchill 29:38 9:33
166 1732 Allie Quinn 10 St Mary's Academy 29:40 9:33
167 93 1644 Kaitlyn Blakely 12 Sprague 29:44 9:34
168 94 2348 Morgan Mankin 9 West Linn 29:44 9:34
169 1422 Jill Hansen 9 South Eugene 29:44 9:35
170 95 2357 Hillary Stark 10 West Linn 29:45 9:35
171 561 Leah Erickson 12 La Salle 29:45 9:35
172 1935 Moriah Moore 12 Westview 29:49 9:36
173 96 699 Elaina Maki 10 Liberty 29:53 9:38
174 842 Kristin King 12 McMinnville 29:57 9:39
175 97 1654 Alex Sims 12 Sprague 30:03 9:41
176 1913 Elizabeth Burgess 10 Westview 30:05 9:41
177 1945 Risa Schebly 10 Westview 30:05 9:41
178 1931 Jessica Larimer 10 Westview 30:07 9:42
179 98 695 Hayden Givens 10 Liberty 30:16 9:45
180 99 1134 Christina Broadbent 9 Scappoose 30:17 9:45
181 1701 Emma Fitzpatrick 10 St Mary's Academy 30:20 9:46
182 100 1306 Kendra Crist 12 Silverton 30:23 9:47
183 1937 Sarah Nguyen 10 Westview 30:26 9:48
184 1696 Stevie Dod 9 St Mary's Academy 30:27 9:48
185 1738 Nicole Sortino 9 St Mary's Academy 30:30 9:49
186 101 1144 Maria Melgar 10 Scappoose 30:35 9:51
187 1432 Isabel McCullum 11 South Eugene 30:40 9:53
188 102 1147 Emily Scherdnik 10 Scappoose 30:45 9:54
189 2356 Sophie Shelbourne 9 West Linn 30:58 9:58
190 1446 Ganell Snocker 9 South Eugene 31:13 10:03
191 103 1646 Kayla Clarke 11 Sprague 31:20 10:05
192 104 694 Laura Garcia 11 Liberty 31:20 10:05
193 700 Katrina Petchey 11 Liberty 31:52 10:16
194 1941 Ellen Roberts 11 Westview 32:00 10:18
195 1704 Laura Gudino 10 St Mary's Academy 32:09 10:21
196 1707 Katie James 10 St Mary's Academy 32:12 10:22
197 191 Trinity Meyer 9 Churchill 32:14 10:23
198 1576 Tyra Gabor 11 South Salem 32:15 10:23
199 1057 Kysa Wagner 10 Phoenix 32:17 10:24
200 105 1334 Ella Tschebotarjew 11 Silverton 32:55 10:36
201 1320 Sabina Linnebach 12 Silverton 32:57 10:37
202 551 Anna Bornemeier 11 La Salle 36:16 11:41
203 1245 Natalie Woodley 9 Sheldon 36:36 11:47
204 746 Sylvi Kruger 9 Lincoln 36:43 11:49
205 186 Madeline Gunter 10 Churchill 36:59 11:55
206 1142 Micayla McDowall 11 Scappoose 38:24 12:22
207 564 Sarah Grant 10 La Salle 40:27 13:02
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 20-21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
JV BOYS
Place TmPl No. Name Gr School Time Pace
===== ==== ==== ===================== == ========================= ===== =====
1 1 2386 Colin Squires 10 West Linn 17:22 5:36
2 2 1274 Jacob Shelton 10 Sheldon 17:27 5:37
3 3 1258 Jenner Higgins 9 Sheldon 17:30 5:38
4 4 1460 Jacob Cytrynbaum 12 South Eugene 17:35 5:40
5 5 781 Carson Cohn 9 Lincoln 17:41 5:42
6 6 438 Liam Jemison 10 Grant 17:43 5:43
7 7 806 Avi Meyer 10 Lincoln 17:50 5:45
8 8 1492 Adam Schneiderhan 12 South Eugene 17:55 5:46
9 9 1462 Ben Elder 9 South Eugene 18:00 5:48
10 10 439 Cowan Jenkins 11 Grant 18:03 5:49
11 11 1770 Keanan Naegele 12 Summit 18:03 5:49
12 12 820 Harry Thoma 10 Lincoln 18:07 5:50
13 13 1777 Benjamin Wasserman 10 Summit 18:09 5:51
14 14 1482 Ryan McCullough 11 South Eugene 18:11 5:52
15 15 441 Samuel Kowitch 12 Grant 18:12 5:52
16 16 1529 Gray Bastian 9 South Medford 18:12 5:52
17 17 1762 Max Buchner 11 Summit 18:13 5:52
18 18 802 Josiah Langstaff 11 Lincoln 18:16 5:53
19 19 619 Nathan Tamashiro 11 La Salle 18:18 5:54
20 20 778 Richard Cervantes 12 Lincoln 18:19 5:54
21 21 1537 Matt Cramer 11 South Medford 18:22 5:55
22 22 3890 Tyler Larsen 12 Yreka 18:25 5:56
23 23 1450 Aubrey Anderson 11 South Eugene 18:26 5:56
24 24 1454 Cameron Bean 12 South Eugene 18:29 5:57
25 25 1763 Benjamin Johnson 9 Summit 18:31 5:58
26 26 1553 Miles Moran 11 South Medford 18:33 5:58
27 27 443 Ethan Shields 10 Grant 18:33 5:59
28 28 2361 Ben Barton 10 West Linn 18:34 5:59
29 29 1956 Kevin Bishop 12 Westview 18:35 5:59
30 30 442 Haven Riffel 10 Grant 18:35 5:59
31 31 1453 Ian Bania 11 South Eugene 18:37 6:00
32 32 1774 Robert Shannon 11 Summit 18:38 6:00
33 1457 Cj Cling 12 South Eugene 18:39 6:01
34 33 1531 Tyler Bohn 12 South Medford 18:41 6:01
35 34 1953 Kelvin Anderson 10 Westview 18:42 6:01
36 35 3895 Matt Ward 11 Yreka 18:42 6:01
37 36 2366 Cole Epperly 11 West Linn 18:45 6:02
38 1458 Griffin Coleman 9 South Eugene 18:45 6:03
39 37 1073 Thomas Skaff 9 Phoenix 18:51 6:04
40 38 1769 Zeb Millslagle 11 Summit 18:51 6:04
41 39 965 Cameron Benton 10 North Medford 18:51 6:04
42 40 2370 Peter Goetze 10 West Linn 18:55 6:06
43 41 1300 Fred Resch 11 Sherwood 18:56 6:06
44 42 3896 Kevin Williams 11 Yreka 18:58 6:07
45 43 776 Charlie Burns 12 Lincoln 18:59 6:07
46 44 1061 Parker Cook 9 Phoenix 19:00 6:07
47 45 543 Rafael Villegas 10 Hood River Valley 19:01 6:07
48 46 544 Jesse Wiley 9 Hood River Valley 19:01 6:08
49 47 610 Sean Richardson 10 La Salle 19:04 6:09
50 48 1821 Grant Shurtliff 11 Thurston 19:04 6:09
51 1494 Brandon Sov 12 South Eugene 19:05 6:09
52 49 1996 Max Bakes 12 Yreka 19:06 6:09
53 50 624 Sam Wade 12 La Salle 19:08 6:10
54 51 588 Matthew Erhardt 12 La Salle 19:09 6:10
55 52 1275 Adrian Vasquez 11 Sheldon 19:09 6:10
56 53 1302 Ryan Simmons 11 Sherwood 19:10 6:10
57 54 1254 Solomon Faulkner 9 Sheldon 19:10 6:10
58 55 1776 Heath Ulrich 11 Summit 19:11 6:11
59 56 2381 Brad Olson 11 West Linn 19:12 6:11
60 57 1556 Lance Neville 9 South Medford 19:14 6:12
61 58 1126 Nick Griffin 12 Ridgeview 19:18 6:13
62 59 1343 Matthieu Giraud 12 Silverton 19:18 6:13
63 60 278 Grant McCall 9 Cleveland (or) 19:21 6:14
64 61 1301 Henry Rummerfield 9 Sherwood 19:22 6:14
65 62 3884 Casey Hill 9 Yreka 19:23 6:15
66 63 1808 Tristan Hudson-Ancell 10 Thurston 19:24 6:15
67 64 1541 Trigg Ethridge 11 South Medford 19:26 6:16
68 65 1671 Graham Smith 10 Sprague 19:28 6:16
69 66 537 Nicholas Poe 10 Hood River Valley 19:28 6:16
70 67 281 Kieran Moylan 10 Cleveland (or) 19:31 6:17
71 68 1076 Nathan Watt 9 Phoenix 19:31 6:17
72 69 979 Parker Wiltrout 11 North Medford 19:32 6:18
73 70 2394 Neil Yotsuya 9 West Linn 19:35 6:18
74 71 2384 Ian Snapp 10 West Linn 19:35 6:19
75 72 3879 Lennart Ebert 11 Yreka 19:36 6:19
76 73 1273 Jesse Shaneyfelt 9 Sheldon 19:37 6:19
77 74 1551 Kaleb Lowe 9 South Medford 19:39 6:20
78 1536 Nathan Case 11 South Medford 19:40 6:20
79 2391 James Topping 12 West Linn 19:40 6:20
80 75 880 Alex Kuhn 12 McMinnville 19:42 6:21
81 76 1397 Derek Kennedy 12 Siuslaw 19:42 6:21
82 77 287 Mo Stockman 11 Cleveland (or) 19:42 6:21
83 78 1886 Aidan Gillespie 10 Valley Catholic 19:43 6:21
84 79 165 Hassan Muse 10 Century 19:43 6:21
85 80 824 Jaime Wallier 11 Lincoln 19:43 6:21
86 81 1060 Jacob Bergren 9 Phoenix 19:44 6:21
87 7976 Andy Jones 9 Summit 19:44 6:21
88 82 970 Sean Fagan 9 North Medford 19:44 6:22
89 83 601 Levi Miles 9 La Salle 19:45 6:22
90 84 1894 Nick Smith 11 Valley Catholic 19:46 6:22
91 85 873 Blake Ingram 10 McMinnville 19:47 6:22
92 1632 Nathan Kubeczko 11 Southwest Christian 19:50 6:23
93 86 618 Nikita Sveshnikov 10 La Salle 19:50 6:23
94 87 616 John Stafford 9 La Salle 19:50 6:23
95 88 3882 Tobias Hartman 11 Yreka 19:52 6:24
96 89 1615 Byron Serfling 11 South Salem 19:53 6:24
97 90 1976 Jake Tompkins 11 Westview 19:54 6:25
98 91 530 Daniel Fischer 10 Hood River Valley 19:54 6:25
99 92 897 Will Smothers 10 McMinnville 19:55 6:25
100 93 1350 Collin Kuehn 11 Silverton 19:55 6:25
101 3886 Scott Hopper 10 Yreka 19:58 6:26
102 94 1885 Jacob Dicken 10 Valley Catholic 19:59 6:26
103 2387 Pj Stout 9 West Linn 19:59 6:26
104 95 882 Skyler McClaflin 11 McMinnville 20:00 6:26
105 96 1295 Noah Czerwinski 9 Sherwood 20:00 6:27
106 97 468 Ryan Merker 9 Grants Pass 20:01 6:27
107 98 978 Harrison Wiltrout 9 North Medford 20:01 6:27
108 99 1663 Eli Hamlin 11 Sprague 20:01 6:27
109 1564 Stuart Tomlinson 12 South Medford 20:02 6:27
110 100 1255 Justin Ferguson 11 Sheldon 20:02 6:27
111 101 1881 Joey Biever 9 Valley Catholic 20:03 6:28
112 611 Henry Robins 12 La Salle 20:05 6:28
113 102 1303 Arjun Vijay 9 Sherwood 20:05 6:28
114 103 1406 Tyler Williams 10 Siuslaw 20:06 6:28
115 104 1801 Cody Connor 10 Thurston 20:06 6:29
116 105 1600 Zack Chassman-Mcdonal 10 South Salem 20:08 6:29
117 106 1129 Payton McGuire 12 Ridgeview 20:10 6:30
118 107 1960 Asa Crimin 11 Westview 20:11 6:30
119 108 174 Finn Sylwester 9 Century 20:12 6:30
120 109 1888 Seancarlos Gonzalez 9 Valley Catholic 20:16 6:32
121 110 1071 Abner Lopez 12 Phoenix 20:18 6:32
122 111 1340 Aiden Edsinga 9 Silverton 20:20 6:33
123 112 470 Matthew Nelson 9 Grants Pass 20:21 6:33
124 113 1668 Colin McLean 11 Sprague 20:21 6:33
125 114 1889 Ryan Howerton 11 Valley Catholic 20:21 6:33
126 115 1064 Jonathan Garcia 12 Phoenix 20:22 6:34
127 116 132 Joey Perez 9 Central Valley 20:22 6:34
128 117 1964 Russell Hendrickson 11 Westview 20:22 6:34
129 109 Clark Hooper 9 Cascade Christian 20:23 6:34
130 118 518 Jacob Bromham 9 Hood River Valley 20:23 6:34
131 1532 Justine Boringot 12 South Medford 20:23 6:34
132 1765 Scott Kinkade 9 Summit 20:24 6:34
133 119 134 Travis Torborg 10 Central Valley 20:24 6:34
134 120 1259 Mitchell Klotter 12 Sheldon 20:25 6:35
135 121 1661 Jake Donnellan 9 Sprague 20:26 6:35
136 122 373 Patrick Braunger 9 Elmira 20:27 6:35
137 123 381 Trey Hackett 11 Elmira 20:27 6:35
138 1265 Brysen McPhetridge 11 Sheldon 20:28 6:35
139 124 1359 Daniel Rofelty 9 Silverton 20:28 6:36
140 125 1891 Michael Leslie 12 Valley Catholic 20:29 6:36
141 3891 Nico Lupacchino 10 Yreka 20:29 6:36
142 2372 Trevor Hammock 12 West Linn 20:29 6:36
143 126 383 Finn King 10 Elmira 20:30 6:36
144 114 Jackson Williams 11 Cascade Christian 20:33 6:37
145 127 872 Daniel Huwaldt 11 McMinnville 20:36 6:38
146 128 896 Miles Skene 9 McMinnville 20:38 6:39
147 129 459 Nick Brown 12 Grants Pass 20:42 6:40
148 1995 Jacob Alvarez 12 Yreka 20:45 6:41
149 130 1820 Matthew Selby 12 Thurston 20:45 6:41
150 131 968 Daniel Edmund 9 North Medford 20:46 6:41
151 132 466 Taylor Holverson 10 Grants Pass 20:47 6:42
152 133 1803 Jake Dellinger 10 Thurston 20:47 6:42
153 134 1596 Jacob Angelo 9 South Salem 20:50 6:43
154 135 1617 Aaron Stahr 10 South Salem 20:55 6:44
155 136 1662 Justin Downey 10 Sprague 20:56 6:44
156 137 884 Kevin McKeegan 9 McMinnville 20:56 6:45
157 138 1829 Alex Youngbauer 12 Thurston 20:59 6:46
158 139 171 Devin Scheradella 12 Century 21:02 6:47
159 140 385 Blaine Loftis 9 Elmira 21:02 6:47
160 141 1388 Sean Burns 9 Siuslaw 21:07 6:48
161 142 170 Corin Salisbury 11 Century 21:08 6:49
162 143 1673 John Swift 10 Sprague 21:13 6:50
163 144 1355 Barrett Meisenheimer 9 Silverton 21:14 6:50
164 145 658 Simon Farrell 12 Lake Oswego 21:16 6:51
165 1638 Zach Morgan 11 Southwest Christian 21:16 6:51
166 146 536 Cole Osborn 11 Hood River Valley 21:19 6:52
167 147 1807 Alex Hinson 9 Thurston 21:20 6:52
168 899 Ben Stuart 9 McMinnville 21:21 6:53
169 148 376 Garth Evenson 11 Elmira 21:23 6:53
170 339 Keith Phillips 11 Crow 21:23 6:53
171 149 1618 Tanner Stones 10 South Salem 21:23 6:53
172 150 681 Nikita Rozanoz 11 Lake Oswego 21:24 6:54
173 151 463 Gage Flaming 9 Grants Pass 21:27 6:55
174 152 1066 Yair Guerrero 10 Phoenix 21:31 6:56
175 153 263 Simon Brown 9 Cleveland (or) 21:31 6:56
176 863 Nick Cleveland Stout 9 McMinnville 21:35 6:57
177 154 1951 Garrett Anderson 11 Westview 21:38 6:58
178 155 160 Eric Jenson 9 Century 21:39 6:59
179 156 1121 Nolan Beal 10 Ridgeview 21:40 6:59
180 988 Max Valle 9 North Valley 21:41 6:59
181 112 Daniel Osbourn 10 Cascade Christian 21:41 6:59
182 895 Skyler Schuck 9 McMinnville 21:43 7:00
183 157 663 Dalin Hofeling 10 Lake Oswego 21:49 7:02
184 158 659 Nick Franz 9 Lake Oswego 21:49 7:02
185 1276 Griffin Wilson 11 Sheldon 21:50 7:02
186 1637 Josh Meneley 11 Southwest Christian 21:50 7:02
187 159 1962 Joshua Flaig 9 Westview 21:50 7:02
188 160 1342 Dillon Fogarty 9 Silverton 21:51 7:02
189 108 Andrew George 10 Cascade Christian 21:55 7:03
190 1067 Cody Guteidye 9 Phoenix 21:59 7:05
191 161 258 Taylor Acuña 10 Cleveland (or) 22:00 7:05
192 162 1664 Justin Hanes 11 Sprague 22:01 7:06
193 163 175 Sean Tellvik 10 Century 22:02 7:06
194 164 393 Cody Wolkersdorfer 9 Elmira 22:02 7:06
195 165 391 Trevor Shaw 10 Elmira 22:04 7:07
196 166 157 Kyle Brewer 9 Century 22:05 7:07
197 167 464 William Gross 9 Grants Pass 22:11 7:09
198 168 1356 Cole Myers 9 Silverton 22:14 7:10
199 986 Caleb Rhoades 10 North Valley 22:17 7:11
200 169 657 Matthew Egan 9 Lake Oswego 22:21 7:12
201 170 127 Jacob Driscoll 10 Central Valley 22:25 7:13
202 166 Deryk Patraw 10 Century 22:27 7:14
203 1895 Atticus Sullivan 10 Valley Catholic 22:29 7:15
204 1364 Brice Shippen 9 Silverton 22:29 7:15
205 171 458 Kellen Bogardus 11 Grants Pass 22:35 7:16
206 172 519 Leo Castillo 12 Hood River Valley 22:35 7:17
207 1338 Lee Aman 10 Silverton 22:37 7:17
208 173 1132 Ryan Winslow 10 Ridgeview 22:42 7:19
209 1975 Conner Seims 11 Westview 22:43 7:19
210 174 1616 Tim Slama 11 South Salem 22:53 7:22
211 380 Harley Gilpin 11 Elmira 23:01 7:25
212 175 682 Lyman Shen 10 Lake Oswego 23:12 7:29
213 176 1614 Alec Scott 11 South Salem 23:17 7:30
214 377 Daniel French 9 Elmira 23:19 7:30
215 1603 Reuben Ernst 10 South Salem 23:23 7:32
216 1674 Stephen Upchurch 10 Sprague 23:48 7:40
217 177 973 Kevin Martin 12 North Medford 23:53 7:42
218 1672 Wesley Snyder 10 Sprague 23:57 7:43
219 471 Allan Perrault 11 Grants Pass 23:58 7:43
220 178 669 Morgan Lloyd 9 Lake Oswego 24:12 7:48
221 662 Braden Hofeling 10 Lake Oswego 24:20 7:50
222 462 Josef Emptage 11 Grants Pass 24:22 7:51
223 344 Sam Sowanick 11 Crow 24:30 7:54
224 670 Jinghui Lou 9 Lake Oswego 24:34 7:55
225 179 971 Kane Garrett 10 North Medford 24:38 7:56
226 176 Kevin North 9 Century 24:47 7:59
227 180 1124 Gatlin Cyrus 10 Ridgeview 24:56 8:02
228 181 126 Austin Chaolee 10 Central Valley 25:10 8:06
229 182 269 Avi Halperin 9 Cleveland (or) 25:45 8:18
230 1640 Erik Trotter 11 Southwest Christian 25:51 8:20
231 685 Ethan Storts 9 Lake Oswego 25:54 8:20
232 1597 Zac Barley 10 South Salem 26:02 8:23
233 922 Emmett Copher 10 Molalla 26:03 8:23
234 925 Noah Klein 9 Molalla 26:23 8:30
235 183 282 Josiah Nguyen 9 Cleveland (or) 26:45 8:37
236 184 1407 Bosco Yeung 12 Siuslaw 27:05 8:44
237 185 1405 Andrew Rannow 9 Siuslaw 27:18 8:48
238 159 James Herriot 9 Century 27:36 8:53
239 186 130 Zack McGee 11 Central Valley 27:36 8:53
240 331 Grayson Clark 10 Crow 28:20 9:08
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 20-21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
JV GIRLS
Place TmPl No. Name Gr School Time Pace
===== ==== ==== ===================== == ========================= ===== =====
1 1 1747 Jessica Cornett 11 Summit 20:28 6:35
2 2 1755 Connor Naegele 10 Summit 20:51 6:43
3 3 1757 Hailey Polillo 9 Summit 20:52 6:43
4 4 424 Rennie Kendrick 10 Grant 20:56 6:45
5 5 1734 Jillian Rix 11 St Mary's Academy 21:04 6:47
6 6 1431 Melina McClure 9 South Eugene 21:05 6:47
7 7 1725 Maddy Nohr 11 St Mary's Academy 21:09 6:49
8 8 1741 Laura Votava 11 St Mary's Academy 21:12 6:50
9 9 1750 Sadie Gorman 9 Summit 21:14 6:50
10 10 1735 Lara Rix 9 St Mary's Academy 21:19 6:52
11 11 1753 Autumn Layden 9 Summit 21:21 6:53
12 12 1742 Katie Welgan 12 St Mary's Academy 21:25 6:54
13 13 427 Sarah Peyer-Nelson 12 Grant 21:31 6:56
14 14 1424 Brooke Hettick 12 South Eugene 21:32 6:56
15 15 1706 Cece Hall 10 St Mary's Academy 21:38 6:58
16 16 1425 Cara Hettick 10 South Eugene 21:43 7:00
17 17 1679 Anna Bishop 9 St Mary's Academy 21:48 7:01
18 18 1502 Megan Demaria 9 South Medford 21:48 7:01
19 19 426 Abigail Nilan 12 Grant 21:49 7:02
20 20 1512 Emily Lemons 11 South Medford 21:52 7:03
21 21 1756 Claire Parton 9 Summit 21:56 7:04
22 22 1205 Gracie Giles 9 Sheldon 22:03 7:06
23 23 1752 Laurel Johnson 10 Summit 22:05 7:07
24 24 1447 Eleanor Thaler 11 South Eugene 22:06 7:07
25 25 1427 Parker Kolpin 10 South Eugene 22:07 7:07
26 1759 Meri Smiley 10 Summit 22:07 7:08
27 26 1438 Talia Park 9 South Eugene 22:10 7:08
28 1751 Emily Hyde 11 Summit 22:17 7:11
29 27 504 Daisy Dolan 9 Hood River Valley 22:18 7:11
30 28 1445 Casey Sauter 10 South Eugene 22:21 7:12
31 29 1586 Sophia Patterson 12 South Salem 22:22 7:12
32 1730 Emma Place 10 St Mary's Academy 22:23 7:12
33 1723 Grace Newsom 12 St Mary's Academy 22:23 7:13
34 30 432 Alyson Woolley 11 Grant 22:24 7:13
35 1440 Grace Pinckney 11 South Eugene 22:25 7:13
36 31 1237 Leah Skeele 12 Sheldon 22:32 7:16
37 32 1133 Rachel Bode 11 Scappoose 22:33 7:16
38 1721 Marycatheri Morgan 9 St Mary's Academy 22:34 7:16
39 33 1284 Morgan Lite 11 Sherwood 22:34 7:16
40 34 1244 Elise Whisler 11 Sheldon 22:45 7:20
41 35 1199 Sophia Deloretto 12 Sheldon 22:46 7:20
42 36 1573 Adriana Cordova Perez 9 South Salem 22:49 7:21
43 1744 Madeleine Barrett 12 Summit 22:54 7:22
44 37 742 Anna Horton 11 Lincoln 22:56 7:23
45 38 430 Jordan Stoeber 10 Grant 22:57 7:23
46 1429 Emmalyn Lindsey 10 South Eugene 22:59 7:24
47 39 1949 Taryn Tye 10 Westview 23:01 7:25
48 40 1520 Willow Smith 9 South Medford 23:06 7:26
49 41 1510 Emily Kinzig 9 South Medford 23:08 7:27
50 1430 Madeleine Maier 12 South Eugene 23:08 7:27
51 42 1577 Jenna Gross 10 South Salem 23:17 7:30
52 43 1583 Anna Keller 10 South Salem 23:19 7:31
53 44 241 Elexis Moyer 9 Cleveland (or) 23:23 7:32
54 45 762 Siri Rosenberg 9 Lincoln 23:27 7:33
55 46 1514 Courtney Naylor 10 South Medford 23:28 7:34
56 47 425 Cory Koehler 11 Grant 23:33 7:35
57 48 1194 Mackenzie Barron 11 Sheldon 23:36 7:36
58 49 1983 Kamryn Jackson 9 Yreka 23:37 7:36
59 50 1202 Erin Duncan 10 Sheldon 23:38 7:37
60 51 1921 Chloe Gantz 9 Westview 23:38 7:37
61 52 1309 Leah Doeden 9 Silverton 23:39 7:37
62 53 2346 Marija Jozic 11 West Linn 23:40 7:37
63 54 1517 Kaylene Ritter 9 South Medford 23:41 7:38
64 55 2358 Jaime Sullivan 10 West Linn 23:43 7:38
65 56 754 Morgan Nuss 11 Lincoln 23:44 7:39
66 57 428 Payton Schult 9 Grant 23:48 7:40
67 58 1988 Lili Krier 10 Yreka 23:49 7:40
68 59 636 Sydney Jones 11 Lake Oswego 23:50 7:41
69 60 738 Abigail Dalke 9 Lincoln 23:51 7:41
70 61 647 Emily Van Orman 9 Lake Oswego 23:52 7:41
71 62 765 Ciara Taylor 11 Lincoln 23:55 7:42
72 63 1243 Sydney Wardan 10 Sheldon 23:55 7:42
73 1212 Callista Hunt 10 Sheldon 23:56 7:43
74 1231 Anne Regali 11 Sheldon 23:59 7:43
75 64 1525 Annie Watson 12 South Medford 23:59 7:44
76 65 1140 Emily Marquardt 9 Scappoose 24:00 7:44
77 66 1316 Hannah Hodgson 11 Silverton 24:01 7:44
78 67 750 Theodora Mautz 11 Lincoln 24:04 7:45
79 68 1568 Harmony Alvarez 9 South Salem 24:06 7:46
80 69 1582 Rachel Hopkins 12 South Salem 24:13 7:48
81 7978 Chloe Omelchuck 11 Grant 24:13 7:48
82 70 1282 Emily Hensley 9 Sherwood 24:17 7:49
83 71 252 Emily Willard-Herr 9 Cleveland (or) 24:21 7:50
84 72 1315 Kiera Hagler 11 Silverton 24:26 7:52
85 73 1385 Elizabeth Wartnik 11 Siuslaw 24:30 7:53
86 74 233 Natalie Hwee 10 Cleveland (or) 24:31 7:54
87 75 1279 Nicole Callahan 11 Sherwood 24:33 7:55
88 76 1912 Amy Bloch 11 Westview 24:35 7:55
89 77 248 Naomi Tsai 11 Cleveland (or) 24:38 7:56
90 78 2337 Kaylee Combs 11 West Linn 24:38 7:56
91 79 1928 Katherine Huskies 9 Westview 24:39 7:56
92 80 510 Abigail Kinoshita 9 Hood River Valley 24:40 7:57
93 1499 Erika Adams 11 South Medford 24:42 7:57
94 1516 Ella Richmond 9 South Medford 24:43 7:58
95 81 1322 Adrienne Metzger 10 Silverton 24:43 7:58
96 82 1146 Caley Ricker 10 Scappoose 24:48 7:59
97 83 1280 Caitlin Clifford 11 Sherwood 24:51 8:00
98 84 1336 Cassie Ventura 11 Silverton 24:55 8:02
99 85 1325 Vanessa Pierce 11 Silverton 24:56 8:02
100 86 1942 Jennifer Rouse 11 Westview 24:58 8:02
101 87 1591 Maddy Wadkins 10 South Salem 24:58 8:03
102 88 2350 Samantha Marioni 10 West Linn 24:59 8:03
103 89 251 Hana Warmflash 10 Cleveland (or) 25:04 8:04
104 90 1790 Sydney Jones 12 Thurston 25:06 8:05
105 91 1141 Lindsey Marquardt 12 Scappoose 25:13 8:07
106 1584 Monica La Joie 10 South Salem 25:18 8:09
107 1588 Mia Smith 11 South Salem 25:21 8:10
108 152 Briana Schellhaas 12 Century 25:24 8:11
109 102 Calissa Penn 9 Cascade Christian 25:27 8:12
110 101 Mallory Kirms 11 Cascade Christian 25:32 8:13
111 1587 Ellie Slama 9 South Salem 25:33 8:14
112 92 638 Jenny Kwon 9 Lake Oswego 25:38 8:15
113 93 914 Cheyenne Hartland 11 Molalla 25:44 8:17
114 94 2343 Brooke James 10 West Linn 25:48 8:18
115 95 1785 Shelby Green 10 Thurston 25:48 8:19
116 96 1914 Carly Conduff 10 Westview 25:52 8:20
117 97 918 Itzel Ramos 12 Molalla 25:56 8:21
118 1880 Erin Weinbender 12 Valley Catholic 25:58 8:22
119 98 2349 Megan Manley 10 West Linn 26:00 8:22
120 99 1290 Alyssa Sanders 10 Sherwood 26:02 8:23
121 100 739 Chaucie Edwards 11 Lincoln 26:04 8:24
122 101 1991 Alethia Quirmbach 9 Yreka 26:05 8:24
123 102 230 Lexi Hawks 10 Cleveland (or) 26:08 8:25
124 103 234 Amanda Kimball 9 Cleveland (or) 26:13 8:27
125 104 1149 Hanna Sleightam 10 Scappoose 26:14 8:27
126 1504 Christina Duarte 11 South Medford 26:15 8:27
127 105 2340 Skylar Gray 10 West Linn 26:20 8:29
128 106 1287 Kathleen Resch 10 Sherwood 26:21 8:29
129 107 499 Marley Bloomster 10 Hood River Valley 26:25 8:31
130 222 Emma Adams 12 Cleveland (or) 26:32 8:33
131 242 Gaia Pernice 9 Cleveland (or) 26:34 8:33
132 108 1944 Karolina Ryerson 12 Westview 26:38 8:35
133 447 Lilly Bain 12 Grants Pass 26:57 8:41
134 1871 Emily Gfroerer 10 Valley Catholic 27:03 8:43
135 109 904 Kaitlyn Baurer 10 Molalla 27:03 8:43
136 2334 Meghan Carbiener 9 West Linn 27:05 8:43
137 2352 Sophia McFadden 10 West Linn 27:10 8:45
138 110 515 Payton Rigert 10 Hood River Valley 27:10 8:45
139 1120 Willow True 10 Ridgeview 27:16 8:47
140 111 1783 Abby Forrest 12 Thurston 27:17 8:47
141 448 Alicia Figeuroa-Ander 11 Grants Pass 27:21 8:48
142 112 1782 Harley Emery 11 Thurston 27:28 8:51
143 98 Zoey Boisen 9 Cascade Christian 27:28 8:51
144 1113 Quinn Kinzer 9 Ridgeview 27:32 8:52
145 236 Carmen Melore 11 Cleveland (or) 27:42 8:55
146 113 1795 Kayla Rogers 11 Thurston 27:52 8:59
147 114 1139 Clare Kessi 10 Scappoose 27:59 9:01
148 115 643 Rebecca Panwala 10 Lake Oswego 28:07 9:03
149 323 Regan Grube 11 Crow 28:09 9:04
150 453 Alanna Lee 12 Grants Pass 28:10 9:04
151 154 Melanie Trask 10 Century 28:20 9:08
152 116 1372 Jenna Cho 9 Siuslaw 28:27 9:10
153 1834 Marketa Martin 10 Tillamook 28:29 9:10
154 1836 Havilah Patching 11 Tillamook 28:40 9:14
155 117 1985 Grace Jacobson 9 Yreka 28:45 9:15
156 118 917 Jordan Potter 12 Molalla 28:46 9:16
157 119 1382 Brilee Sewall 10 Siuslaw 28:50 9:17
158 120 907 Rachel Borromeo 10 Molalla 28:55 9:19
159 247 Asia Tran 9 Cleveland (or) 29:00 9:20
160 121 913 Jessica Gilbert 9 Molalla 29:02 9:21
161 238 Xin Xiu Merchant 12 Cleveland (or) 29:03 9:21
162 122 1993 Gabby Riehm 10 Yreka 29:12 9:24
163 123 1792 Simar Mercado 10 Thurston 29:23 9:28
164 103 Katryn Squyres 11 Cascade Christian 29:25 9:29
165 1924 Michelle Gouw 10 Westview 29:39 9:33
166 124 639 Casey Lum 10 Lake Oswego 29:39 9:33
167 367 Brook Moser 11 Elmira 29:49 9:36
168 1869 Lacee Cleveland-Aguir 10 Valley Catholic 30:19 9:46
169 1870 Julia Engstrom 11 Valley Catholic 30:42 9:53
170 125 1986 Skyler Jacobson 10 Yreka 30:46 9:55
171 328 Clemow Samantha 12 Crow 30:57 9:58
172 126 1987 Miriam Kilian 11 Yreka 31:08 10:02
173 151 Elizabeth Ruis 12 Century 31:15 10:04
174 1831 Charity Bloomer 10 Tillamook 31:16 10:04
175 370 Emilee Russell 12 Elmira 31:39 10:12
176 369 Hannah Robertson 9 Elmira 31:52 10:16
177 546 Meagan Beckstrand 9 Hosanna Christian 31:58 10:18
178 127 1371 Sara Burns 12 Siuslaw 32:03 10:19
179 128 1381 Madaline Romito 9 Siuslaw 32:58 10:37
180 129 511 Andrea Martinez 11 Hood River Valley 33:02 10:38
181 1 Lily Blake 9 Banks 33:45 10:52
182 9 Julia Vanderzanden 9 Banks 33:46 10:52
183 130 513 Bailey Murahashi 12 Hood River Valley 34:07 10:59
184 131 1373 Katherine Dodson 9 Siuslaw 34:10 11:00
185 132 517 Annie Veatch 12 Hood River Valley 34:14 11:01
186 138 Georgia Lee Booren 9 Century 34:45 11:12
187 133 1779 Kindra Bates 10 Thurston 34:47 11:12
188 501 Marie Browning 9 Hood River Valley 35:03 11:17
189 989 Hannah Fowkes 9 Oak Hill 37:28 12:04
190 325 Kyra Jones 10 Crow 39:32 12:44
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
MS BOYS
1. Bowerman Athletic
1 3 5 6 8 (9) (10) = 23
Joshua Schumacher, Cameron Thompson, Nathan Silenzi, Eric Brecht, Cole
Grieb, Steven Rowland, Shaw Powell
2. Emerald Valley Track
12 14 15 16 18 (22) (29) = 75
Ian Twyman, Kanon Clark, Sebtsien Foy, Nathan Tavakolian, Jakob Rode,
Gabriel Garboden, Tetsuzo Hokari
3. Siuslaw
7 13 17 20 21 (24) = 78
Zimri Ramos, Isaac Griffes, Ethan Owens, Pat Hill, Jonah Jarman,
Jordon Owens
4. Shamrock Xc
4 11 19 23 30 (32) (33) = 87
Jackson Skortman, Grayson Mazziotti, Logan Bothman, Ethan Cooper,
Wiley Watts, Tyler Chase, Gabe Roman
5. Creswell
2 27 31 37 38 = 135
Jerik Embleton, Caleb Murphy, Grant Marshall, Joe Keller, Collin
Raeburn
6. Nestucca Valley
25 26 28 34 35 (36) = 148
Christopher Winesburgh, Joe Wilkinson, Johnathon Winesburgh, Alex
Welch, Bronson Gaine, David Winesburgh
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 20-21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
MS BOYS
Place TmPl No. Name Gr School Time Pace
===== ==== ==== ===================== == ========================= ===== =====
1 1 63 Joshua Schumacher 7 Bowerman Athletic 9:48 5:16
2 1092 Hunter Murphy 8 Pleasant Hill 10:22 5:34
3 2 310 Jerik Embleton 8 Creswell 10:30 5:38
4 3 69 Cameron Thompson 7 Bowerman Athletic 10:36 5:41
5 1094 Callan Stowell 8 Pleasant Hill 10:53 5:50
6 4 1190 Jackson Skortman 8 Shamrock Xc 11:02 5:55
7 5 65 Nathan Silenzi 7 Bowerman Athletic 11:11 6:00
8 6 50 Eric Brecht 7 Bowerman Athletic 11:14 6:02
9 7 7945 Zimri Ramos 6 Siuslaw 11:19 6:05
10 8 55 Cole Grieb 7 Bowerman Athletic 11:21 6:06
11 9 62 Steven Rowland 7 Bowerman Athletic 11:22 6:06
12 10 7968 Shaw Powell 7 Bowerman Athletic 11:22 6:06
13 59 Lucas Martin 7 Bowerman Athletic 11:24 6:07
14 64 Ryan Schumacher 7 Bowerman Athletic 11:25 6:08
15 53 Mason Gerwig 7 Bowerman Athletic 11:27 6:09
16 67 Grant Summers 7 Bowerman Athletic 11:44 6:18
17 11 1187 Grayson Mazziotti 8 Shamrock Xc 11:46 6:19
18 12 7951 Ian Twyman 7 Emerald Valley Track 11:47 6:19
19 319 Daniel Amarillas 7 Crossler 11:57 6:25
20 51 Carson Cummins 7 Bowerman Athletic 12:02 6:28
21 13 1393 Isaac Griffes 8 Siuslaw 12:08 6:31
22 14 402 Kanon Clark 7 Emerald Valley Track 12:13 6:34
23 15 7969 Sebtsien Foy 5 Emerald Valley Track 12:15 6:35
24 7967 Tiernan Morgan 7 Bowerman Athletic 12:18 6:36
25 7941 Aiden Jones 6 Paisley 12:19 6:36
26 71 Andrew Zabudsky 7 Bowerman Athletic 12:34 6:44
27 52 Colin Foote 7 Bowerman Athletic 12:42 6:49
28 1091 Kyler Martin 8 Pleasant Hill 12:42 6:49
29 1024 Hunter Gibson 7 Oakridge 12:45 6:51
30 60 Justin North 7 Bowerman Athletic 12:48 6:52
31 342 Shawn Recca 7 Crow 12:51 6:54
32 16 404 Nathan Tavakolian 7 Emerald Valley Track 12:56 6:57
33 17 1400 Ethan Owens 8 Siuslaw 13:01 6:59
34 18 7952 Jakob Rode 4 Emerald Valley Track 13:02 7:00
35 70 Anthony White 7 Bowerman Athletic 13:04 7:01
36 19 1182 Logan Bothman 8 Shamrock Xc 13:04 7:01
37 7942 Jack Hyde 8 Paisley 13:13 7:06
38 20 1395 Pat Hill 8 Siuslaw 13:18 7:08
39 21 1396 Jonah Jarman 6 Siuslaw 13:19 7:09
40 22 7949 Gabriel Garboden 8 Emerald Valley Track 13:30 7:15
41 7940 Bryton Jones 8 Paisley 13:32 7:16
42 1001 Max Prehoda 7 Oak Hill 13:40 7:20
43 478 Chance Hendrickson 7 Harrisburg 13:43 7:22
44 23 1184 Ethan Cooper 7 Shamrock Xc 13:47 7:24
45 340 Aidan Reardon 6 Crow 13:54 7:28
46 7965 Andrew Connell 6 Bowerman Athletic 13:58 7:30
47 24 1401 Jordon Owens 6 Siuslaw 13:58 7:30
48 25 939 Christopher Winesburg 7 Nestucca Valley 14:06 7:34
49 26 938 Joe Wilkinson 7 Nestucca Valley 14:09 7:36
50 1012 Cooper Mitchell 8 Oaklea 14:10 7:36
51 68 Asher Tatsumi 7 Bowerman Athletic 14:12 7:37
52 1013 Franklin Mumford 7 Oaklea 14:18 7:40
53 1010 Conner McAdams 6 Oaklea 14:28 7:46
54 27 315 Caleb Murphy 8 Creswell 14:31 7:47
55 28 941 Johnathon Winesburgh 6 Nestucca Valley 14:35 7:49
56 29 7959 Tetsuzo Hokari 4 Emerald Valley Track 14:36 7:50
57 56 Alec Harris 7 Bowerman Athletic 14:38 7:51
58 54 Michael Graham 7 Bowerman Athletic 14:40 7:52
59 30 1191 Wiley Watts 6 Shamrock Xc 14:43 7:54
60 31 314 Grant Marshall 6 Creswell 14:48 7:56
61 1000 Diven Naidu 7 Oak Hill 14:52 7:59
62 1002 Challen Rosander 7 Oak Hill 15:04 8:05
63 7956 Soju Hokari 5 Emerald Valley Track 15:10 8:09
64 32 1183 Tyler Chase 8 Shamrock Xc 15:11 8:09
65 33 1189 Gabe Roman 7 Shamrock Xc 15:17 8:12
66 1186 Thomas Grigsby 7 Shamrock Xc 15:18 8:13
67 7960 Seiji Koenigsberg 5 Emerald Valley Track 15:19 8:13
68 330 Ethan Clark 7 Crow 16:11 8:41
69 7961 Akira Koenigsberg 2 Emerald Valley Track 16:20 8:46
70 34 937 Alex Welch 6 Nestucca Valley 16:43 8:58
71 1188 Timothy Nadeau 8 Shamrock Xc 16:53 9:03
72 35 935 Bronson Gaine 3 Nestucca Valley 16:57 9:06
73 36 940 David Winesburgh 3 Nestucca Valley 17:20 9:18
74 37 312 Joe Keller 6 Creswell 17:57 9:38
75 38 316 Collin Raeburn 7 Creswell 18:17 9:49
76 1009 Reese Alexander 7 Oaklea 18:36 9:59
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
MS GIRLS
1. Bowerman Athletic
1 2 3 4 6 (7) (8) = 16
Makenna Schumacher, Maya Rayle, Elizabeth Rinck, Hannah Aguirre, Cali
Corkan, Bailey Miller, Alexis Kebbe
2. Emerald Valley Track
11 12 13 15 16 (18) (20) = 67
Jazzmin Richardson, Aviv Berstein-Livne, Isabelle Ceccanese, Moya
Moses, Delane Bloomer, Jessica Figgat, Hannah Stein
3. Shamrock Xc
5 9 17 19 21 (24) (25) = 71
Caramia Mestler, Melissa Berry, Dana Hamilton, Viola Watts, Jillian
Peterson, Mina Buchanan, Adria Rosebrook
4. Siuslaw
10 22 23 26 29 (31) (32) = 110
Kaeli Ramos, Anne Wartnik, Trinity Ramos, Lainey Goss, Aylenne Vasquez,
Hannah Rannow, Lillian Wells
5. Creswell
14 27 28 30 33 (34) (35) = 132
Isabel Ochoa, McKenzie Traetow, Morgan Ellis, Addison Warner, Anna
Mercer, Kaitlyn Jenson, Tarish Stackhouse
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 20-21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
MS GIRLS
Place TmPl No. Name Gr School Time Pace
===== ==== ==== ===================== == ========================= ===== =====
1 1 47 Makenna Schumacher 7 Bowerman Athletic 11:09 5:59
2 2 44 Maya Rayle 7 Bowerman Athletic 11:26 6:08
3 3 45 Elizabeth Rinck 7 Bowerman Athletic 11:33 6:12
4 4 33 Hannah Aguirre 7 Bowerman Athletic 11:39 6:15
5 5 1175 Caramia Mestler 8 Shamrock Xc 11:40 6:16
6 6 36 Cali Corkan 7 Bowerman Athletic 11:52 6:22
7 7 43 Bailey Miller 7 Bowerman Athletic 11:59 6:26
8 8 39 Alexis Kebbe 7 Bowerman Athletic 12:11 6:33
9 9 1170 Melissa Berry 8 Shamrock Xc 12:13 6:33
10 10 7944 Kaeli Ramos 7 Siuslaw 12:14 6:34
11 11 400 Jazzmin Richardson 7 Emerald Valley Track 12:22 6:38
12 1031 Katlin Sheley 7 O'Hare 12:28 6:41
13 42 Mia Middleton 7 Bowerman Athletic 12:41 6:48
14 35 Ainsley Campista 7 Bowerman Athletic 12:47 6:52
15 12 394 Aviv Berstein-Livne 7 Emerald Valley Track 12:50 6:53
16 46 Kayah Ryerson 7 Bowerman Athletic 12:51 6:54
17 473 Emmily Cheek 7 Harrisburg 12:55 6:56
18 13 395 Isabelle Ceccanese 7 Emerald Valley Track 12:55 6:56
19 14 298 Isabel Ochoa 6 Creswell 13:06 7:02
20 115 Azza Borovicka-Swanso 7 Central Oregon Running Kl 13:14 7:06
21 48 Olivia Silenzi 7 Bowerman Athletic 13:20 7:09
22 322 Megan Green 7 Crow 13:22 7:11
23 15 7955 Moya Moses 5 Emerald Valley Track 13:26 7:13
24 16 7957 Delane Bloomer 8 Emerald Valley Track 13:27 7:13
25 38 Casey Kavanaugh 7 Bowerman Athletic 13:29 7:14
26 17 1173 Dana Hamilton 8 Shamrock Xc 13:41 7:21
27 1086 Daelyn Wilde 8 Pleasant Hill 13:43 7:22
28 1008 Sydney Thielman 8 Oaklea 13:49 7:25
29 18 7953 Jessica Figgat 5 Emerald Valley Track 13:50 7:25
30 19 1181 Viola Watts 8 Shamrock Xc 13:50 7:26
31 20 7950 Hannah Stein 6 Emerald Valley Track 13:51 7:26
32 399 Samara Park 7 Emerald Valley Track 13:54 7:27
33 21 1177 Jillian Peterson 8 Shamrock Xc 13:54 7:28
34 401 Callia Varnon-Welch 7 Emerald Valley Track 14:00 7:31
35 7 Destiny Maller 8 Banks 14:06 7:34
36 32 Yasmeen Abou-Seada 7 Bowerman Athletic 14:10 7:36
37 22 1384 Anne Wartnik 6 Siuslaw 14:11 7:37
38 23 7943 Trinity Ramos 7 Siuslaw 14:13 7:38
39 396 Morgan Gorman 7 Emerald Valley Track 14:14 7:39
40 476 Amity Stanley 7 Harrisburg 14:19 7:41
41 7958 Emma Rosenberg 8 Kennedy 14:20 7:42
42 24 1171 Mina Buchanan 8 Shamrock Xc 14:23 7:43
43 7948 Arenari Cramer 5 Emerald Valley Track 14:27 7:45
44 397 Audrey Hamilton 7 Emerald Valley Track 14:27 7:46
45 25 1178 Adria Rosebrook 8 Shamrock Xc 14:33 7:49
46 994 Emily Peters 7 Oak Hill 14:33 7:49
47 991 Samantha Kasitz 7 Oak Hill 14:36 7:50
48 40 Keira Kebbe 7 Bowerman Athletic 14:36 7:50
49 7963 Holly Howe 7 Bowerman Athletic 14:54 8:00
50 1176 Sara Montenegro 8 Shamrock Xc 14:57 8:01
51 1180 Katie Wardan 7 Shamrock Xc 14:59 8:03
52 26 1375 Lainey Goss 8 Siuslaw 15:10 8:08
53 1174 Amy Harding 7 Shamrock Xc 15:14 8:10
54 1017 Vicki Hooks 6 Oakridge 15:21 8:14
55 27 303 McKenzie Traetow 7 Creswell 15:31 8:20
56 327 Megan Reardon 8 Crow 15:42 8:26
57 475 Daniella Rivas 8 Harrisburg 15:49 8:30
58 1172 Allysa Elledge 8 Shamrock Xc 15:51 8:30
59 1179 Katie Soule 7 Shamrock Xc 15:58 8:34
60 28 294 Morgan Ellis 6 Creswell 16:00 8:35
61 29 7946 Aylenne Vasquez 6 Siuslaw 16:42 8:58
62 30 306 Addison Warner 8 Creswell 16:47 9:00
63 31 7947 Hannah Rannow 7 Siuslaw 16:58 9:07
64 32 1387 Lillian Wells 6 Siuslaw 17:00 9:07
65 997 Ana Wong 8 Oak Hill 17:02 9:09
66 930 Jessica Bailey 7 Nestucca Valley 17:08 9:12
67 324 Madison Johnson 6 Crow 17:08 9:12
68 33 297 Anna Mercer 8 Creswell 17:19 9:18
69 34 296 Kaitlyn Jenson 6 Creswell 18:02 9:41
70 35 302 Tarish Stackhouse 8 Creswell 19:11 10:17
71 1007 Kim Jones 7 Oaklea 19:13 10:18
72 7964 Delaney Fleming 7 Bowerman Athletic 19:23 10:24
73 293 Madisan Campbell 6 Creswell 20:16 10:52
74 304 Jenny Triplett 8 Creswell 20:20 10:55
75 1005 Melanie Hanby 7 Oaklea 20:30 11:00
76 931 Mariah Graham 6 Nestucca Valley 21:57 11:47
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 20, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
COLLEGE WOMEN
1. Linfield
3 5 7 8 10 (11) (18) = 33
Hannah Greider, Sienna Noe, Katie Skinner, Madison Trowbridge, Claire
Hann, Marisa Kume, Mimi Seeley
2. George Fox
1 6 12 15 23 (27) (29) = 57
Emily Painter, Erin Sanders, Sarah Mackenzie, Katie Dyk, Rachel Gibbs,
Kelly Toms, Sarah Ng
3. Lane CC
2 13 17 19 24 (28) (31) = 75
Katy Potter, Macauley Wilson, Nicole Maurmann, Kristine Dunn, Larecea
Royer, Chelsea Spencer, Kirsten Clarke
4. UO Running Club
4 9 14 25 32 = 84
Taylor Ffitch, Robyn Brigham, Nicole Ginley-Hidinger, Karen Ramming,
Erin Collins
5. Pacific (Ore.)
16 20 21 22 26 (30) = 105
Elaina Gillespie, Sidney Davis, Olivia Masek-Mcintosh, Lisa Martin,
Michelle Kester, Mallory Hiefield
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 20-21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
COLLEGE WOMEN
Place TmPl No. Name Yr Team Name Time Pace
===== ==== ==== ===================== == ========================= ===== =====
1 1 3906 Emily Painter JR George Fox 18:18 5:54
2 2 3935 Katy Potter FR Lane CC 18:48 6:03
3 3 3951 Hannah Greider SR Linfield 19:10 6:10
4 4 7383 Taylor Ffitch SR UO Running Club 19:15 6:12
5 5 3959 Sienna Noe SR Linfield 19:23 6:15
6 6 3907 Erin Sanders FR George Fox 19:31 6:17
7 7 3962 Katie Skinner SR Linfield 19:47 6:23
8 8 3964 Madison Trowbridge JR Linfield 19:51 6:24
9 9 7381 Robyn Brigham JR UO Running Club 19:52 6:24
10 10 3952 Claire Hann SR Linfield 19:57 6:26
11 11 3955 Marisa Kume FR Linfield 20:04 6:28
12 12 3902 Sarah Mackenzie JR George Fox 20:06 6:29
13 13 3938 Macauley Wilson SO Lane CC 20:09 6:30
14 14 7384 Nicole Ginley-Hidinge SR UO Running Club 20:15 6:31
15 15 3898 Katie Dyk FR George Fox 20:19 6:33
16 16 3982 Elaina Gillespie FR Pacific (Ore.) 20:20 6:33
17 17 3934 Nicole Maurmann FR Lane CC 20:22 6:34
18 18 3961 Mimi Seeley SR Linfield 20:25 6:35
19 19 3932 Kristine Dunn FR Lane CC 20:27 6:35
20 20 3981 Sidney Davis SO Pacific (Ore.) 20:27 6:35
21 21 3986 Olivia Masek-Mcintosh SO Pacific (Ore.) 20:28 6:36
22 22 3985 Lisa Martin JR Pacific (Ore.) 20:28 6:36
23 3957 Kayla Moore FR Linfield 20:34 6:38
24 23 3899 Rachel Gibbs FR George Fox 20:36 6:38
25 3949 Shaylin Curtis FR Linfield 20:36 6:38
26 24 3936 Larecea Royer FR Lane CC 20:38 6:39
27 25 7386 Karen Ramming JR UO Running Club 21:08 6:48
28 3950 Calli Dowdy JR Linfield 21:12 6:50
29 3953 Katie Higinbotham FR Linfield 21:13 6:50
30 26 3984 Michelle Kester SO Pacific (Ore.) 21:19 6:52
31 27 3909 Kelly Toms JR George Fox 21:34 6:57
32 28 3937 Chelsea Spencer FR Lane CC 21:34 6:57
33 3956 Dana Lester SO Linfield 21:41 6:59
34 7939 Jennifer Brennan Bowerman AC 22:01 7:06
35 3960 Sarah Rasmussen-Rehko FR Linfield 22:05 7:07
36 29 3905 Sarah Ng FR George Fox 22:26 7:14
37 3963 Cara Smurdon FR Linfield 22:45 7:20
38 30 3983 Mallory Hiefield FR Pacific (Ore.) 22:46 7:20
39 3897 Emily Dobrinski FR George Fox 22:46 7:20
40 3910 Emily Veer FR George Fox 22:51 7:22
41 3958 Madeline Noe FR Linfield 22:58 7:24
42 31 3930 Kirsten Clarke FR Lane CC 23:29 7:34
43 3996 Beatrice Caffe SO Redwoods 23:59 7:44
44 3900 Savannah Hamilton FR George Fox 24:14 7:48
45 7370 Kiersten Stansberry FR Shasta 24:15 7:49
46 7369 Sonia Pabloff FR Shasta 24:24 7:52
47 3948 Tess Andresen SO Linfield 24:25 7:52
48 3904 Codi Morton FR George Fox 24:40 7:57
49 3903 Miriam Marsh FR George Fox 25:00 8:03
50 7368 Sarah Hutt FR Shasta 26:46 8:37
51 32 7382 Erin Collins SR UO Running Club 28:55 9:19
52 7358 Danielle Reeves FR Redwoods 30:23 9:47
53 7359 Karyl Roberts FR Redwoods 30:25 9:48
54 3999 Marie Knepper FR Redwoods 32:03 10:19
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 20, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
COLLEGE MEN
1. UO Running Club
1 4 6 7 10 (15) (16) = 28
John Carley, Kevin Cave, Robert McLauchlan, Matt Bailey, Ryan Jones,
David Crownover, Beau Armstrong
2. Lane CC
3 5 11 12 20 (24) (32) = 51
Jonathan Cornish, Eduardo Juarez, Matt Campbell, David Cornish, Efrain
Jaime, Hayden Schaffner, Brian Schofield
3. Linfield
9 14 18 19 25 (26) (28) = 85
Joseph Gladow, Michael O'Neil, Calvin Howell, Alex Mangan, Chad
Linnerooth, Adrian Clifford, Chris Roth
4. George Fox
8 17 21 22 27 (31) (33) = 95
Joseph Pia, Kody Tarbell, Kyle Dreibelbis, Cody Thompson, Aaron
Molstad, Micah Tate, Nathan Wiggins
5. Pacific (Ore.)
2 23 29 30 34 (35) (36) = 118
Tyler Shipley, Gary Fanelli, Ben Thomas, Rudy Sanchez, Kaleb Bass,
Lewis Williams, Eliot Mackay
6. Shasta
13 37 38 39 40 (41) = 167
Antonio Meredith, Tim Oxley, Ryder Pisenti, Joshua Briggs, Colby Hanna,
Trevor Reid
20TH ANNUAL NORTHWEST CROSS COUNTRY CLASSIC
SEPTEMBER 20-21, 2013
LANE COMMUNITY COLLEGE, EUGENE, OREGON
SPONSORED BY STEENS MOUNTAIN RUNNING CAMP
COLLEGE MEN
Place TmPl No. Name Yr Team Name Time Pace
===== ==== ==== ===================== == ========================= ===== =====
1 1 7390 John Carley SR UO Running Club 20:19 5:05
2 2 3993 Tyler Shipley SO Pacific (Ore.) 20:27 5:07
3 3 3941 Jonathan Cornish FR Lane CC 20:42 5:11
4 4 7391 Kevin Cave SR UO Running Club 20:43 5:11
5 5 3944 Eduardo Juarez FR Lane CC 20:50 5:13
6 6 7397 Robert McLauchlan SR UO Running Club 20:56 5:14
7 7 7389 Matt Bailey SR UO Running Club 21:01 5:16
8 8 3924 Joseph Pia SR George Fox 21:03 5:16
9 9 3968 Joseph Gladow SR Linfield 21:15 5:19
10 10 2329 Ryan Jones SO UO Running Club 21:19 5:20
11 11 3939 Matt Campbell FR Lane CC 21:22 5:21
12 12 3940 David Cornish FR Lane CC 21:24 5:21
13 13 7373 Antonio Meredith SO Shasta 21:27 5:22
14 14 3978 Michael O'Neil FR Linfield 21:28 5:22
15 15 7392 David Crownover SR UO Running Club 21:29 5:23
16 16 7388 Beau Armstrong SO UO Running Club 21:30 5:23
17 7393 Josh Gordon SR UO Running Club 21:32 5:23
18 7933 Rui Yong Soh SO UO Running Club 21:35 5:24
19 17 3926 Kody Tarbell JR George Fox 21:35 5:24
20 7396 Moises Martinez FR UO Running Club 21:40 5:25
21 7399 Timothy Pillow SR UO Running Club 21:45 5:27
22 18 3970 Calvin Howell JR Linfield 21:47 5:27
23 7930 Elmer Shelevy FR UO Running Club 21:49 5:28
24 2330 Andre Walker JR UO Running Club 21:52 5:28
25 19 3975 Alex Mangan SO Linfield 21:54 5:29
26 7938 Jesse Otto 21:55 5:29
27 20 3943 Efrain Jaime FR Lane CC 22:10 5:33
28 21 3915 Kyle Dreibelbis SR George Fox 22:10 5:33
29 22 3928 Cody Thompson FR George Fox 22:12 5:33
30 23 3990 Gary Fanelli FR Pacific (Ore.) 22:14 5:34
31 24 3946 Hayden Schaffner FR Lane CC 22:14 5:34
32 7937 Samuel McElwain 22:16 5:34
33 25 3973 Chad Linnerooth JR Linfield 22:19 5:35
34 26 3966 Adrian Clifford FR Linfield 22:19 5:35
35 27 3922 Aaron Molstad JR George Fox 22:19 5:35
36 28 3980 Chris Roth FR Linfield 22:24 5:36
37 29 3994 Ben Thomas FR Pacific (Ore.) 22:26 5:37
38 30 3992 Rudy Sanchez SR Pacific (Ore.) 22:28 5:37
39 31 3927 Micah Tate SO George Fox 22:33 5:39
40 3976 Flint Martino SO Linfield 22:36 5:39
41 2328 Theo Puentes SO 22:41 5:41
42 32 3947 Brian Schofield FR Lane CC 22:41 5:41
43 3971 Brandon Lemerande SR Linfield 22:42 5:41
44 3979 Chris Poole FR Linfield 22:48 5:42
45 33 3929 Nathan Wiggins FR George Fox 22:52 5:43
46 3912 Zach Bibb FR George Fox 22:58 5:45
47 3969 Tyler Griffin FR Linfield 23:04 5:46
48 7398 Trent Peters-Clarke FR UO Running Club 23:06 5:47
49 3967 Manuel Finley FR Linfield 23:11 5:48
50 34 3988 Kaleb Bass FR Pacific (Ore.) 23:25 5:52
51 3919 Alex Lull SO George Fox 23:29 5:53
52 3977 Art O'Kelly FR Linfield 23:33 5:54
53 35 3995 Lewis Williams FR Pacific (Ore.) 23:41 5:56
54 36 3991 Eliot Mackay FR Pacific (Ore.) 23:58 6:00
55 37 7374 Tim Oxley FR Shasta 24:01 6:01
56 7366 Ismael Lopez FR Redwoods 24:04 6:01
57 3989 Lordd Xavie Damo FR Pacific (Ore.) 24:09 6:03
58 38 7375 Ryder Pisenti FR Shasta 24:10 6:03
59 3918 Jahnathon Larson SR George Fox 24:19 6:05
60 3945 Buddy Meyers FR Lane CC 24:22 6:06
61 7362 Liam Burns FR Redwoods 24:22 6:06
62 3965 Sam Atkinson FR Linfield 24:24 6:06
63 3942 Cirillo Herold FR Lane CC 24:31 6:08
64 7363 Riccard Cicciarella FR Redwoods 24:42 6:11
65 7361 Gabriel Best FR Redwoods 24:45 6:12
66 39 7371 Joshua Briggs FR Shasta 24:57 6:15
67 3972 Brennan Lester JR Linfield 25:09 6:18
68 7931 Conner Shimamoto SO UO Running Club 25:11 6:18
69 40 7372 Colby Hanna SO Shasta 25:15 6:19
70 41 7376 Trevor Reid FR Shasta 25:20 6:20
71 3921 Grant McGill FR George Fox 25:28 6:22
72 7932 Justin Smith FR UO Running Club 25:29 6:23
73 3917 Kevin Greco FR George Fox 26:46 6:42
|